Francouzům se hroutí plány na návrat do kalendáře formule 1

Skončily projekty ve Flins a Sarcelles.
Od chvíle, kdy formule 1 opustila Magny-Cours, se ve Francii objevilo celkem sedm projektů, jejichž cílem byl návrat do kalendáře královny motorsportu. Jeden za druhým ale krachují a mnoho možností zemi Galského kohouta už nezbývá.

Mezi atraktivní lokality pro okruh formule 1 patřil Disneyland v Seine-et-Marne. Ze stejného regionu obdržela Francouzská automobilová federace také projekt Motorspace Ferrières. Ani jeden nevyšel. Stejný osud potkal projekt Paris Gonesse.

S postupem času se Francie soustředila na dvě hlavní lokality: Flins-Les Mureaux a Sarcelles. Trochu mimo hlavní dění zůstaly stávající okruhy v Magny-Cours a Le Castellet.

"Projekt okruhu v Sarcelles realizován nebude. Je tam problém s plynovodem, který vede přes daný pozemek. Mám obavy, že je Grand Prix Francie mrtvá," oznámil předseda rady Val-d´Oise Didier Arnal.

Jeho protějšek Alan Schmitz z Yvelines měl pro veřejnost podobnou zprávu o Flins: "Po konzultacích se všemi stranami jsem rozhodl, že upustíme od projektu vybudovat okruh formule 1. Cítil jsem, že nemáme podporu, kterou jsme potřebovali."

Francouzi se proto s jistou nadějí obrátili směrem ke slavnému okruhu Le Mans, ten ale odmítl se o formuli 1 ucházet. Zbývají tedy už jen dva projekty: Magny-Cours 2 a Le Castellet.

V Magny-Cours sice začaly s drobnými úpravami okruhu, rozšiřují cílovou rovinku o tři metry, ale přiznávají, že šance na opětovné pořádání Grand Prix jsou malé.

Okruh Paula Ricarda v Le Castellet patří Berniemu Ecclestonovi a o formuli 1 uvažuje, jednoznačné rozhodnutí ale zatím nepadlo. Navzdory úsilí nového prezidenta FIA Jeana Todta tak Francie v současnosti nemá vytyčenou jasnou cestu, která by jí dovedla zpět do formule 1.

Definitivní slovo ale možná neřekl projekt v Sarcelles. Zastánci výstavby nového okruhu si stojí za tím, že je možné pokračovat, problémy s plynovodem byly prý vyřešeny.

"Když chci postavit okruh formule 1, mám na to právo," řekl zástupce starosty v Sarcelles François Pupponi. "Je nám jedno, co rozhodne stát. Radnice ve Villiers-le-Bel a Sarcelles jsou připravené vydat stavební povolení a projekt je kompletně financován soukromými partnery."

O zmíněných partnerech však zatím nejsou k dispozici žádné informace, a tak jsou Francouzi skeptičtí. Navíc postavit okruh je jedna věc a sehnat peníze na každoroční poplatky pro Bernieho Ecclestona věc druhá.
Další článek: Hülkenberg přiznal, že jednal s Ferrari

20:46 | Po Ericssonovi uspěl v Detroitu McLaren. Pato O'Ward vyhrál po startu z 16. místa.
11:27 | Osmihodinovka v Portimau odstartuje v neděli ve 12:00. Přímý přenos vysílá Eurosport 2 od 15:00 do 18:30, závěr závodu poté nabídne Eurosport 1 od 18:30 do 20:30. Komentují Jiří Šlégl a Martin Straka...
12. června | Marcus Ericsson vyhrál závod IndyCar v Detroitu. Pomohla mu nehoda Grosjeana. Pro Ericssona je to první vítězství od roku 2013 (GP2).
12. června | Jedna z nejhorších věcí, které se mohou v motorsportu stát... zaseknutý plynový pedál. Felix Rosenquist je při vědomí a snad ok. odkaz

GP Francie 2021

Pátek 18. června 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 19. června 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 20. června 2021
Závod 15.00