Francouzům se hroutí plány na návrat do kalendáře formule 1

Skončily projekty ve Flins a Sarcelles.
Od chvíle, kdy formule 1 opustila Magny-Cours, se ve Francii objevilo celkem sedm projektů, jejichž cílem byl návrat do kalendáře královny motorsportu. Jeden za druhým ale krachují a mnoho možností zemi Galského kohouta už nezbývá.

Mezi atraktivní lokality pro okruh formule 1 patřil Disneyland v Seine-et-Marne. Ze stejného regionu obdržela Francouzská automobilová federace také projekt Motorspace Ferrières. Ani jeden nevyšel. Stejný osud potkal projekt Paris Gonesse.

S postupem času se Francie soustředila na dvě hlavní lokality: Flins-Les Mureaux a Sarcelles. Trochu mimo hlavní dění zůstaly stávající okruhy v Magny-Cours a Le Castellet.

"Projekt okruhu v Sarcelles realizován nebude. Je tam problém s plynovodem, který vede přes daný pozemek. Mám obavy, že je Grand Prix Francie mrtvá," oznámil předseda rady Val-d´Oise Didier Arnal.

Jeho protějšek Alan Schmitz z Yvelines měl pro veřejnost podobnou zprávu o Flins: "Po konzultacích se všemi stranami jsem rozhodl, že upustíme od projektu vybudovat okruh formule 1. Cítil jsem, že nemáme podporu, kterou jsme potřebovali."

Francouzi se proto s jistou nadějí obrátili směrem ke slavnému okruhu Le Mans, ten ale odmítl se o formuli 1 ucházet. Zbývají tedy už jen dva projekty: Magny-Cours 2 a Le Castellet.

V Magny-Cours sice začaly s drobnými úpravami okruhu, rozšiřují cílovou rovinku o tři metry, ale přiznávají, že šance na opětovné pořádání Grand Prix jsou malé.

Okruh Paula Ricarda v Le Castellet patří Berniemu Ecclestonovi a o formuli 1 uvažuje, jednoznačné rozhodnutí ale zatím nepadlo. Navzdory úsilí nového prezidenta FIA Jeana Todta tak Francie v současnosti nemá vytyčenou jasnou cestu, která by jí dovedla zpět do formule 1.

Definitivní slovo ale možná neřekl projekt v Sarcelles. Zastánci výstavby nového okruhu si stojí za tím, že je možné pokračovat, problémy s plynovodem byly prý vyřešeny.

"Když chci postavit okruh formule 1, mám na to právo," řekl zástupce starosty v Sarcelles François Pupponi. "Je nám jedno, co rozhodne stát. Radnice ve Villiers-le-Bel a Sarcelles jsou připravené vydat stavební povolení a projekt je kompletně financován soukromými partnery."

O zmíněných partnerech však zatím nejsou k dispozici žádné informace, a tak jsou Francouzi skeptičtí. Navíc postavit okruh je jedna věc a sehnat peníze na každoroční poplatky pro Bernieho Ecclestona věc druhá.
Další článek: Hülkenberg přiznal, že jednal s Ferrari