FOTA: Zvítězila formule 1, teď nás čeká hodně práce

Začíná nová éra.
Asociace týmů formule 1 se dnes podle plánu sešla v Bologni, ale náplň jednání byla díky včerejší dohodě s FIA poněkud jiná, než se očekávalo. Již není třeba řešit založení konkurenční série, ale úsilí je nutné věnovat realizaci všech domluvených záležitostí. Týmy se nechtějí prohlašovat za vítěze a chtějí společně pracovat na budoucnosti formule 1.

"Je to vítězství formule 1. Není to vítězství jedné ze stran. Teď máme stabilní a udržitelný základ, který nám umožní ve formuli 1 pokračovat s nejlepšími jezdci, vozy a okruhy na světě," řekl prezident týmu Toyota John Howett.

Z pohledu šéfa BMW Sauberu Maria Theissena bylo dění posledních dní výjimečné i v tom, že týmy FOTA držely spolu a díky tomu se jim podařilo vyjednat přijetí svých podmínek.

"Je to skvělý den pro tento sport, fanoušky a určitě také pro nás jako pro týmy. Máme jasnou představu o formátu této závodní série v budoucnosti a myslím, že máme také dobrý základ pro uzavření dohody po obchodní stránce. Ta bude následovat v příštích měsících," dodal Theissen.

Týmy se shodují na tom, že jim zbývá dořešit mnoho záležitostí.

Concordská dohoda
Podle Concordské dohody se řídí obchodní stránka formule 1. Součástí dohody o míru mezi FOTA a FIA je závazek podepsat novou Concordskou dohodu, která současné týmy udrží ve formuli 1 alespoň do roku 2012.

"Doufám, že řešení najdeme s CVC (držitel obchodních práv na F1) v příštích dnech. Takže naší rolí je během dvou let, do konce roku 2011, dosáhnout výše nákladů, která byla v devadesátých letech," uvedl prezident Ferrari Luca di Montezemolo.

Týmy tak splní jeden z požadavků FIA a Bernieho Ecclestona, kterým je dlouhodobá účast především automobilek ve formuli 1. Mělo by se tím zabránit odchodům, jako byl ten Hondy na konci loňského roku.

Concordská dohoda by také měla zafixovat mechanismy pro zavádění nových pravidel, což byl další trn v oku týmů. Těm se nelíbilo, že v poslední době FIA diktovala regule a obcházela dříve obvyklé procedury.

"Systém vedení bude stejný jako v minulých letech, kdy pravidla procházela jasnou procedurou v rámci Komise F1," dodal di Montezemolo.

Pravidla pro rok 2010
Jedním z hlavních témat sporu mezi FIA a FOTA byl dobrovolný rozpočtový strop, který do formule 1 zaváděl dvojí technická pravidla. Ten nakonec platit ke spokojenosti týmů nebude.

"Ponecháme si pravidla z roku 2009 stejná pro všechny, to je velmi důležité. Budeme mít stabilitu alespoň do roku 2012, což znamená žádné dodatečné náklady, protože stabilita je s sebou nenese," uvedl di Montezemolo.

Nové týmy
FOTA na své tiskové konferenci zopakovala, že velmi ráda uvítá ve formuli 1 nové týmy. Kvůli dohodě s FIA však došlo ke změně a nikdo nebude moci využít rozpočtový strop, s kterým počítali všichni zájemci o vstup v příštím roce.

FOTA chce proto týmy USF1, Campos a Manor pozvat do svých řad, aby všichni řešili budoucnost společně. Nováčci se musí seznámit s jinými pravidly, než která platila v době, kdy podávali své přihlášky do šampionátu 2010.

Ředitel týmu Brawn GP Nick Fry proto nevyloučil, že by se kvůli změnám mohly některé nové týmy obměnit. "Pokud někdo z těch tří nebude schopen si zajistit finanční prostředky pro účast, je možné, že pozváni budou jiní. My samozřejmě chceme více týmů ve formuli 1," řekl.

FOTA chce, aby do formule 1 vstoupily jen solidní týmy, které budou závodit delší dobu a neodejdou po jednom roce.

Nový prezident FIA
Současný prezident FIA Max Mosley odchází do ústraní a v říjnu bude federace volit jeho nástupce. Nejčastěji se v této souvislosti hovoří o bývalém šéfovi Ferrari Jeanu Todtovi, ale toho by FOTA na čele federace viděla jen nerada.

"Z pohledu týmů je to tak, že bychom chtěli někoho, kdo je nezávislý. Nezávislý na komkoliv z nás, v současnosti i historicky," řekl John Howett.

Na druhé straně byl kompromis s FIA možný také díky tomu, že týmy potvrdily její suverenitu a roli jediného regulátora formule 1. Z tohoto důvodu se do volby prezidenta míchat nechtějí.

"Federace je nezávislý orgán s vlastními stanovami. Bude to její věcí, koho si zvolí za nástupce prezidenta," dodal Howett.

Od týmů si poděkování za odvedenou práci zejména v oblasti bezpečnosti zasloužil odcházející Max Mosley.

Lepší podívaná pro diváky
V rámci vylepšení formule 1 pro diváky bude Flavio Briatore spolupracovat jménem FOTA s držitelem obchodních práv. Cílem je na základě mínění fanoušků zavést do formule 1 změny, které vylepší podívanou.

"Nejde tu o jednu konkrétní věc. Budeme naslouchat divákům a snažit se reagovat tak, abychom vylepšili podívanou a poskytovali lepší informace," vysvětlil šéf týmu McLaren Martin Whitmarsh.

FOTA v této činnosti již začala a mezi první výsledky patřil návrh na zvětšení rozdílu v bodovém ohodnocení prvního a druhého jezdce v cíli závodu. FIA však při svém jednání tento návrh smetla ze stolu a do pravidel zavedla obdobu medailového systému, který ale nakonec musela stáhnout, protože nedodržela předepsaný postup pro zavedení takové změny.
Další článek: McLaren: Pro rozvoj KERS ve formuli 1 chybí vhodná pravidla

13:57 | Podle italských médií Ferrari novou podlahu do Španělska nepřiveze. V Portugalsku testovaná podlaha měla být jen testovací pro potvrzení dalšího směru vývoje.
4. května | V Monaku nakonec budou i fanoušci. Kapacita bude omezena na 40 %, nutný je PCR test.
4. května | Alfa Romeo nasadí Kubicu do pátečního tréninku + testů 18palcových pneumatik Pirelli po víkendu.
3. května | Ve Španělsku bude 1000 fanoušků. Půjde o vylosované členy místního klubu.

GP Španělska 2021

Pátek 7. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 8. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 9. května 2021
Závod 15.00