FOTA zahajuje přípravy nového šampionátu

Řešení s FIA víkend v Británii nepřinesl.
Spor mezi Asociací týmů F1 a FIA se během závodního víkendu nikam neposunul a tento týden budou fakticky zahájeny přípravy nového šampionátu. Max Mosley sice v neděli uvedl, že je podle něj řešení velmi blízko, to ale představitelé FOTA odmítají.

"Mluvili jsme hodně a už toho bylo dost," řekl šéf týmu Renault Flavio Briatore. "Uvedli jsme prohlášení, které je velmi jasné. Nový šampionát budeme mít připravený během několika následujících týdnů."

"Plánujeme to již několik týdnů. Chceme šampionát formule 1 organizovaný FOTA. Během uplynulých dvou dní nedošlo k žádné změně. Nic víc k tomu nechci dodávat."

Viceprezident FOTA a prezident týmu Toyota John Howett prozradil, že týmy utvrdila v myšlence uspořádat nový šampionát podpora, která přišla ze strany fanoušků.

"Když se podíváte na ohromnou podporu, které se nám dostalo od veřejnosti, musí dojít k významnému kroku ze strany FIA," řekl. "Celkově je naše pozice jasná a udělali jsme několik ústupků, abychom dosáhli kompromisu. Udělali jsme rozhodnutí (uspořádat nový šampionát) a nyní pokračujeme tímto směrem."

O tom, že by na stole ležely návrhy, které by mohly znamenat brzký konec sporů, neví ani šéf týmu McLaren Martin Whitmarsh.

Na otázku, zda je dohoda s FIA blízko, odpověděl: "Ne, to si nemyslím. Je těžké pokročit v průběhu neděle, když se soustředíte na závody. Uvidíme, co se bude dít v příštích týdnech, ale tohle není situace, v které jsme chtěli být."

"Musíme udržet všechny týmy pohromadě a závodit spolu ve vrcholové závodní sérii. FOTA bude mít v průběhu týdne několik jednání. Musíme se zabývat tím, kdo bude prodávat médiím a jak si zajistíme okruhy. Zájem o spolupráci s námi je velký a vzhledem k naší situaci je nutné, abychom tyto smlouvy připravili a pokračovali v plánování."

Šéf týmu Red Bull Racing Christian Horner však dodal, že FOTA neodmítá s FIA dále jednat. Z pohledu budoucího vývoje bude tento týden možná klíčový, protože ve středu zasedne Světová rada motorsportu FIA a ve čtvrtek bude jednat FOTA.
Další článek: Massovi i Räikkönenovi na startu pomohl KERS

14:18 | Poznámky ředitele závodu v 11:51: Traťové limity v první a druhé zatáčce. Poznámky ředitele závodu v 13:49: ... a ještě 13, 14 a 15.
9:14 | Podle předpovědi počasí má být v Barceloně během víkendu lehce přes 20 stupňů, v neděli by mohlo pršet.
5. května | Podle italských médií Ferrari novou podlahu do Španělska nepřiveze. V Portugalsku testovaná podlaha měla být jen testovací pro potvrzení dalšího směru vývoje.
4. května | V Monaku nakonec budou i fanoušci. Kapacita bude omezena na 40 %, nutný je PCR test.

GP Španělska 2021

Pátek 7. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 8. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 9. května 2021
Závod 15.00