FOTA by mohla svou sérii dostat k hranicím České republiky

Jednou z diskutovaných destinací je totiž nedaleký Lausitz.

Asociace týmů FOTA zasedá tento čtvrtek, pouhý den po zasedání Světové rady FIA. Zahahuje totiž přípravy na nový šampionát. Nejpilnějším aktivistou je Flavio Briatore. O něm Max Mosley prozradil, že mu jde o to získat moc a peníze z formule 1.

"Staví se do role nového Bernieho Ecclestona," řekl Mosley. "Zda na to má, netuším. Ale pokud jde Briatoremu o Bernieho byznys, potažmo byznys CVC, měl by přijít a koupit si jej. Nemůže si jej jen tak vzít."

Briatore ale už několik týdnů podniká aktivity v přípravě na novou sérii.

"Chceme Mistrovství světa formule 1 organizované asociací FOTA," řekl Briatore, který už obvolává šéfy okruhů, na kterých by se mohla "nová formule" jet.

Není problém například s japonskou Fudži nebo italským Mugellem, oba ve správě automobilek. FOTA by své formule vrátila na okruhy, ze kterých nedávno utekla formule 1, jako například Indianapolis, Montreal, Magny-Cours, Imola. Německá agentura SID zmiňuje jako možnou destinaci také německý Lausitzring.

Lausitz je tri-ovál ležící asi 100 km severozápadně od českých hranic. V roce 2001 a 2003 tu závodily americké formule CART (druhý závod vyhrál současný pilot Toro Rosso Sébastien Bourdais). Uvnitř oválu se nachází několik konfigurací klasického závodního okruhu. V roce 2005 se zde jely závody A1 Grand Prix, jehož partnerem je Ferrari.

Problémem FOTA by zůstaly televizní smlouvy. Mnoho televizních stanic má kontrakty na formuli 1 na několik let a ty televize, jež kontrakty nemají, by s jakýmikoli investicemi do neověřeného obchodu váhaly, tím spíše v době ekonomické krize.

Další článek: Komentář: Co vlastně zabránilo dohodě, když Max Mosley couvnul?