FOTA by mohla předat kontrolu financí týmů někomu jinému

Jako jedno z možných řešení sporů o Dohodu o omezení zdrojů se jeví vytěsnění její kontroly mimo Asociaci týmů formule 1.
FOTA by mohla předat kontrolu financí týmů někomu jinému

Týmy budou v Abú Zabí znovu jednat o Dohodě o omezení zdrojů (RRA), jejím dodržování a kontrolování. Mnozí volají po jasnějších pravidlech a přísnějších kontrolách, aby se zamezilo podezřením o překračování dohodnutých limitů.

Téma financí týmů je ale tak citlivé, že pokud by se nepodařilo dosáhnout shody, mohla by se asociace týmů (FOTA) této agendy zříct, aby zbytečně neohrozila své další fungování.

"Když se diskutuje o zdrojích, lidech, penězích a takových věcech, je to dost napjaté a já si kladu otázku, jestli je to pro FOTA ta správná oblast práce," cituje šéfa Mercedesu GP Rosse Brawna Autosport. "Říkám si, jestli by FOTA neměla plnit lepší roli a něco jako je RRA držet stranou, aby to byla jen dohoda mezi týmy. Byl bych strašně nerad, kdyby FOTA trpěla kvůli RRA. Měli bychom se pokusit tyto věci oddělit."

Nejen Brawn se domnívá, že asociace týmů má smysl především ve sportovních otázkách. Pracovat by měla hlavně na budoucnosti formule 1, a ne se hádat o penězích. Proto by Dohodu o omezení zdrojů mohla kontrolovat FIA nebo nezávislá auditorská společnost.

Podle Brawna nestojí za udržení jen FOTA, ale i RRA, ovšem zřejmě odděleně. "Jsem optimista a myslím, že mnoho týmů bude chtít najít řešení," pokračoval. "Chceme řešení, které podpoří všechny týmy, ale můžou se uplatnit i řešení, která mají podporu většiny a nevyhovují úplně všem."

Další článek: Lewis a Campana se svezou ve Ferrari F60

10:15 | Mick Schumacher vyhrál závod F2 a upevnil vedení v šampionátu. Druhý Cunoda. Schumacherův nejbližší pronásledovatel C. Ilott skončil třetí, na Schumachera tak má ztrátu 18 bodů. Další pronásledovatelé v šampionátu: Ch. Lundgaard nedokončil, R. Shwartzman nebodoval.
15:04 | Lamborghini oficiálně potvrdilo, že Stefano Domenicali odchází z pozice šéfa automobilky, aby od ledna 2021 převzal novou prestižní funkci. Očekává se, že nahradí Careye v čele F1.
13:42 | Kvalifikace F2: Cunoda, Daruvala, Schumacher... Schumacherův nejbližší soupeř v šampionátu Ilott odstartuje hned za ním ze čtvrtého místa.
24. září | Lewis Hamilton očekává, že FIA v reakci na jeho kontroverzní tričko z GP Toskánska zavede nová pravidla, ve kterých vyjasní, co je a co není možné.

GP Ruska 2020

Pátek 25. září 2020
1. trénink Bottas (1:34.923)
2. trénink Bottas (1:33.519)
Sobota 26. září 2020
3. trénink Hamilton (1:33.279)
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 27. září 2020
Závod 13.10