Formuli 1 hrozí dominance dvou týmů, varuje Newey

Adrian Newey si myslí, že formuli 1 hrozí stav, kdy pouze dva týmy – Ferrari a Mercedes budou schopné vyhrávat.
Formuli 1 hrozí dominance dvou týmů, varuje Newey

„Myslím, že nezávislý motor je velmi dobrá volba, protože umožňuje soukromým týmům mít konkurenceschopný motor za rozumnou cenu,“ řekl Newey pro Motorosport.com.

„Když se podíváte zpět do historie F1, tak v době, kdy byla nejzdravější, měly soukromé týmy přístup ke konkurenceschopnému motoru. Cosworth DFV byl dobrým příkladem. Náklady by byly mnohem rozumnější, ale myslím, že stejně jak je důležitá dostupnost konkurenceschopné pohonné jednotky.“

Newey zopakoval to, co před pár dny uvedl pro zpravodajský web z Abú Dhabí – zákaznici nedostávají stejný motor, jako má tovární tým.

„Takže jsme vlastně v situaci, kdy jen tovární tým Mercedesu a možná tovární tým Ferrari může vyhrát závod nebo mistrovství světa. Takovou by formule 1 podle mě být neměla.“

Výrobci jsou samozřejmě proti alternativnímu motoru. Jedním z problémů je také to, že motor by vypadal jinak, než současné pohonné jednotky. Dosažení výkonnostní rovnováhy pak nemusí být zrovna jednoduché. Newey se ale domnívá, že by to formuli 1 okořenilo.

„Zajímavé by na tom mohlo být to, že se nezávislý motor bude lišit svou charakteristikou. To znamená, že v některých závodech by nezávislý motor mohl mít výhodu. V jiných závodech by byl v nevýhodě,“ pokračuje Newey, podle kterého by to přineslo to, co všichni chtějí. „Znamenalo by to různé vítěze v různých závodech. Bylo by to nepředvídatelné.“

Foto: Getty Images / Lars Baron

Diskuze (72) Další článek: Současné motory nejsou ideální, připouští Renault
15:15 | Podle Mercedesu Hamilton kvůli poškození předního křídla po kontaktech s Oconem a Verstappenem přišel o 0,4 s na kolo. Hamilton po těchto kontaktech zajel ve 47. z 50 kol nejrychlejší kolo závodu.
9:38 | Update o Fittipaldim po včerejší nehodě ve F2. Jeho bratr Pietro Fittipaldi uvedl: Má zlomeninu na pravé patě, ale naštěstí jsou věci mnohem lepší, než jsme všichni očekávali. Děkuji FIA, týmu a veškerému lékařskému personálu zde v Saúdské Arábii.
22:47 | Théo Pourchaire uveřejnil na twitteru, že je celkově v pořádku, ale neví, zda za týden pojede. Enzo Fittipaldi je podle něj zraněný.

GP Abú Dhabí 2021

Pátek 10. prosince 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 11. prosince 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 12. prosince 2021
Závod 14.00