Formuli 1 hrozí dominance dvou týmů, varuje Newey

Adrian Newey si myslí, že formuli 1 hrozí stav, kdy pouze dva týmy – Ferrari a Mercedes budou schopné vyhrávat.
Formuli 1 hrozí dominance dvou týmů, varuje Newey

„Myslím, že nezávislý motor je velmi dobrá volba, protože umožňuje soukromým týmům mít konkurenceschopný motor za rozumnou cenu,“ řekl Newey pro Motorosport.com.

„Když se podíváte zpět do historie F1, tak v době, kdy byla nejzdravější, měly soukromé týmy přístup ke konkurenceschopnému motoru. Cosworth DFV byl dobrým příkladem. Náklady by byly mnohem rozumnější, ale myslím, že stejně jak je důležitá dostupnost konkurenceschopné pohonné jednotky.“

Newey zopakoval to, co před pár dny uvedl pro zpravodajský web z Abú Dhabí – zákaznici nedostávají stejný motor, jako má tovární tým.

„Takže jsme vlastně v situaci, kdy jen tovární tým Mercedesu a možná tovární tým Ferrari může vyhrát závod nebo mistrovství světa. Takovou by formule 1 podle mě být neměla.“

Výrobci jsou samozřejmě proti alternativnímu motoru. Jedním z problémů je také to, že motor by vypadal jinak, než současné pohonné jednotky. Dosažení výkonnostní rovnováhy pak nemusí být zrovna jednoduché. Newey se ale domnívá, že by to formuli 1 okořenilo.

„Zajímavé by na tom mohlo být to, že se nezávislý motor bude lišit svou charakteristikou. To znamená, že v některých závodech by nezávislý motor mohl mít výhodu. V jiných závodech by byl v nevýhodě,“ pokračuje Newey, podle kterého by to přineslo to, co všichni chtějí. „Znamenalo by to různé vítěze v různých závodech. Bylo by to nepředvídatelné.“

Foto: Getty Images / Lars Baron

Další článek: Současné motory nejsou ideální, připouští Renault

10:36 | Podle Auto Hebdo u Renaultu končí šéf motorářů Rémi Taffin. U týmu pracuje 22 let.
18:53 | Dan Ticktum už není vývojovým jezdcem Williamsu. Tým s ním ukončil spolupráci.
3. srpna | Ferrari oznámilo, že prohlídka vozu Charlese Leclera, do kterého narazil Lance Stroll, ukázala, že jeho motor je natolik vážně poškozen, že ho nebude možné opravit. Leclerca tak čekají penalizace.
3. srpna | Mladíci testují. Theo Pourchaire se ve středu sveze s vozem Alfy Romeo z roku 2018 v Maďarsku. Na trati nebude sám, probíhají tam testy 18palcových pneumatik. Oscar Piastri jezdí v Monze s vozem Renaultu ze stejného roku.