Formule E získala status mistrovství světa

Od sezóny 2020/2021 budou týmy a piloti ve formuli E bojovat o tituly mistrů světa. Povýšení elektrického seriálu na světový šampionát schválila v Paříži mezinárodní automobilová federace FIA.
Formule E získala status mistrovství světa

Mezinárodní automobilová federace FIA a zasedající členové světového koncilu motorsportu (WMSC) odhlasovali udělení statusu mistrovství světa pro formuli E. Od sedmé sezóny v historii šampionátu (2020/2021) tak seriál elektrických monopostů ponese nový oficiální název – ABB FIA Formula E World Championship.

Povýšení formule E na mistrovství světa stvrdili svými podpisy v pařížském sídle FIA prezident mezinárodní automobilové federace Jean Todt a zakladatel elektrické série Alejandro Agag.

„Jsem pyšný na to, že jsme formuli E potvrdili status FIA mistrovství světa. Během krátké doby své existence se formule E ukázala jako šampionát relevantní pro současný automobilový průmysl. Před startem aktuální sezóny navíc startovní pole rozšířily další dvě velké značky (Mercedes a Porsche; pozn. red.), čímž byl počet továrních týmů zvýšen na deset. Od prvního závodu v Pekingu v roce 2014 formule E každou další odjetou E-Prix potvrzuje, že její koncept funguje. Srdečně vítám formuli E mezi světovými šampionáty FIA,“ řekl pro oficiální tiskovou zprávu prezident FIA Jean Todt.

Na úvod sezóny zvítězil v Rijádu Bird, na pódiu i Porsche a Mercedes

Na úvod sezóny zvítězil v Rijádu Bird, na pódiu i Porsche a Mercedes

„Vždy bylo naší ambicí, aby formule E jednoho dne získala status mistrovství světa. Vše, co jsme zatím udělali a dokázali, směřovalo k tomuto dni. Udělení statusu FIA mistrovství světa dodává další kredit šampionátu, který je již dnes působivým sportovním produktem. Za vším stojí obrovské úsilí velkého množství lidí, ničeho by ale nebylo dosaženo bez podpory prezidenta FIA Jeana Todta. Nyní si můžeme říct, že jsme to dokázali. Je to ale pouze začátek nové kapitoly s názvem ABB FIA Formula E World Championship,“ říká v tiskové zprávě zakladatel šampionátu Alejandro Agag.

BMW získalo v Rijádu double, po startu z pole position zvítězil Sims

BMW získalo v Rijádu double, po startu z pole position zvítězil Sims

Ve formuli E v aktuální sezóně 2019/2020 působí celkem dvanáct týmů, z toho deset továrních – NIO, Mercedes, GEOX Dragon, Audi, DS Techeetah, Porsche, Jaguar, Nissan, BMW a Mahindra.

Po dvou úvodních závodech v Rijádu bude sezóna 2019/2020 pokračovat 18. ledna v chilském Santiagu.

Foto: ABB Formula E

Další článek: Nuda ve Francii? Paul Ricard zvažuje změny

18:10 | Mazepin dostal penalizaci 5 sekund, spadl na sedmé místo
18:03 | Robert Kubica v rozhovoru pro polské studio ElevenF1: George má ve Wiliamsu snadnou práci. Mluvím především o loňském roce. Měl velkou výhodu díky mnoha faktorům, ke kterým bych se nerad vracet.
15:49 | Technický delegát Jo Bauer se vrátil domů kvůli úmrtí v rodině. Zastoupí ho ho Nikolas Tombazis.
13:01 | Za chvíli začíná hlavní závod formule 2. Živě na Sport 1.

GP Sachíru

Pátek 4. prosince 2020
1. trénink Russell (54.546)
2. trénink Russell (54.713)
Sobota 5. prosince 2020
3. trénink Verstappen (54.064)
Kvalifikace Bottas (53.377)
Neděle 6. prosince 2020
Závod 18.10