Formule E založila virtuální sérii na podporu UNICEF

V období koronavirové pandemie vstoupila do světa virtuálních závodů už i formule E. Šampionát elektrických monopostů založil virtuální sérii na podporu dětského fondu UNICEF.

Zatím poslední závod sezóny 2019/2020 formule E byl odjet 29. února v Marrákeši, kde zvítězil Antonio Felix da Costa s vozem DS Techeetah a upevnil si tak vedení v šampionátu o 11 bodů před druhým Mitchem Evansem.

Poté však naplno propukla světová pandemie koronaviru. V reakci na nepříznivý vývoj situace vedení šampionátu nejprve zrušilo čínskou ePrix na ostrově Chaj-nan a následně bylo na neurčito odloženo dalších pět závodů v Římě, Paříži, Soulu, Jakartě a Berlíně.

Suverénní triumf Jaguaru. V Mexiku zvítězil Mitch Evans

Suverénní triumf Jaguaru. V Mexiku zvítězil Mitch Evans

Pro překlenutí dlouhé pauzy bez závodů založila formule E oficiální virtuální sérii pod názvem „Race At Home Challenge In Support Of UNICEF“, která odstartovala 18. dubna zkušebním závodem. První ostrý závod byl na programu v sobotu 25. dubna v ulicích mezi mrakodrapy Hongkongu a za účasti drtivé většiny pilotů reálného startovního pole zvítězil Maximilian Günther s vozem BMW.

Záznam sobotního eventu

Jak napovídá název virtuálního šampionátu, závodění jezdců na simulátoru má charitativní podtext. Formule E založila dobročinnou sbírku na podporu dětského fondu UNICEF v boji za ochranu dětí před nemocí Covid-19. Cílem je vybrat 100 000 liber (v přepočtu asi 3 miliony korun) převážně na nákup ochranných a zdravotnických pomůcek pro chudší země.

Šest závodů a velké finále

Po sobotním startu virtuální sezóny čeká na jezdce a fanoušky ještě šest dalších závodů. Ty se budou konat každou další sobotu od 2. května do 6. června. Virtuální závody formule E můžete sledovat živě na oficiálním YouTube kanálu šampionátu, každou závodní sobotu bude živý přenos začínat v 16:30. V neděli 7. června zakončí virtuální sezónu tak zvané velké finále.

Pro virtuální podobu šampionátu se využívá stejný bodový systém jako v reálné sezóně. Prvních 25 bodů za vítězství tak vyinkasoval včerejší vítěz Günther. Tři body získává vítěz kvalifikace a bod jde na konto tomu, kdo zajede nejrychlejší kolo závodu.

Pět závodů, pět vítězů. ePrix v Marakeši vyhrál da Costa

Pět závodů, pět vítězů. ePrix v Marakeši vyhrál da Costa

Virtuální závody formule E se konají na platformě rFactor 2. Volant a pedály jezdcům poskytuje Fanatec a další nezbytný hardware včetně monitorů a sluchátek dodává Asus.

Každý event navíc obohacuje doprovodný závod, který je vyhrazen čistě pro simracery.

Podle aktuální situace by mohla být reálná sezóna formule E restartována v New Yorku 11. července.

V galerii naleznete fotografii z testu virtuálního závodu v ulicích Monaka.

Foto: ABB Formula E

Další článek: Gasly: Můj vysněný závod by se jel za deště na okruhu z mých oblíbených zatáček

18:00 | Podle Mercedesu bylo Hamiltonovo kontroverzní výjezdové kolo rychlejší než to předchozí.
17:56 | Velká nehoda ve čtyřiadvacetihodinovce ve Spa, která připomenula události ne až tak dávné. Dva jezdci jsou v nemocnici, ale mimo ohrožení života. odkaz
14:05 | Steiner byl příliš velký pesimista. Tým stále pracuje na tom, aby Schumacher mohl do kvalifikace nastoupit. Šasi je ok, mění se převodovka. Tak jako tak ale odstartuje poslední (penalizace za převodovku).
13:56 | Alfa Romeo dostala za nebezpečné vypuštění Giovinazziho do jízdy Strollovi pokutu 5000 euro.

GP Maďarska 2021

Pátek 30. července 2021
1. trénink Verstappen (1:17.555)
2. trénink Bottas (1:17.012)
Sobota 31. července 2021
3. trénink Hamilton (1:16.826)
Kvalifikace Hamilton (1:15.419)
Neděle 1. srpna 2021
Závod 15.00