Formule E představila nový monopost, má připomínat stíhačku

Monacký jachtařský klub byl ve čtvrtek dějištěm slavnostního odhalení nové, v pořadí třetí generace vozů elektrického seriálu formule E.

Nový design monopostů byl inspirován bojovými letouny a nové vozy jsou znovu primárně určeny pro závody na městských tratích. Třetí generace elektrických formulí se v šampionátu poprvé představí v sezoně 2022/2023.

Vozy, které příští rok vystřídají ty současné, jsou o něco kratší než nynější a především „zhubnou“ o 60 kilogramů. K výraznému odlehčení dojde navzdory navýšení počtu součástek.

Čtvrtý závod, čtvrtý vítěz. Skvělý Evans ovládl Eprix v Římě

Čtvrtý závod, čtvrtý vítěz. Skvělý Evans ovládl Eprix v Římě

Jednou z nejvýraznějších změn je navýšení celkové maximální výkonnosti až na 600 kW, které jde ruku v ruce se snížením kapacity baterie. To zřejmě přispívá k výše zmíněnému snížení hmotnosti. Využití menší baterie umožní efektivnější systém rekuperace. Podle vedení šampionátu budou piloti během závodu až ze 40 % využívat pro pohon energii získanou rekuperací za jízdy.

Výkonný rekuperační systém se navíc bude starat i o brždění zadní nápravy, zadní kola tak nedostanou brzdy.

„Monako je duchovním domovem motorsportu, a proto neexistuje příhodnější místo pro představení monopostu Gen3,“ uvedl pro motorsport.com výkonný ředitel formule E Jamie Reigle.

„Monopost Gen3 představuje výzvu pro zajeté koleje motoristického sportu. Nastavuje laťku ve výkonnosti, efektivnosti a udržitelnosti bez kompromisů.“

Evansův snový víkend. Novozélanďan vyhrál i druhou římskou Eprix

Evansův snový víkend. Novozélanďan vyhrál i druhou římskou Eprix

Ke slavnostnímu odhalení nedošlo ve čtvrtek v Monaku náhodou, právě na tamní trati se totiž v sobotu jede šestý závod aktuální sezony elektrického mistrovství světa. Jeho lídrem je průběžně Jean-Éric Vergne z týmu DS Techeetah.

Další článek: Hamilton vyhrál spor o strom. Ničí přírodu, tvrdí sousedi

13:42 | Rubens Barrichello dnes slaví 50. narozeniny.
12:38 | Výsledky George Russella v závodech: P4, P5, P3, P4, P5, P3.
8:55 | Romain Grosjean včera ve staré cihelně vybojoval devátou startovní pozici... tedy třetí řadu pro start Indy 500. Z prvního místa odstartuje Scott Dixon. odkaz
22. května | Šampionát F3 (prvních pět): Victor Martins: 62 bodů, Roman Staněk: 56,  Jak Crawford: 50, Isack Hadjar: 47, Arthur Leclerc: 43 odkaz

GP Španělska 2022

Pátek 20. května 2022
1. trénink Leclerc
2. trénink Leclerc
Sobota 21. května 2022
3. trénink Leclerc
Kvalifikace Leclerc
Neděle 22. května 2022
Závod Verstappen