Formule E je připravená na kompletní trať v Monaku, říká Alexander Lynn pro F1sport

Těsně před oficiálním začátkem závodního víkendu formule E v Berlíně odpovídal na otázky F1sport ve stylovém prostředí britské ambasády v německé metropoli pilot Jaguaru Alex Lynn.
Formule E je připravená na kompletní trať v Monaku, říká Alexander Lynn pro F1sport

Náš rozhovor se zdaleka netočil jen kolem šampionátu elektrických monopostů, s britským pilotem jsme si popovídali i o jeho triumfu v zasněženém závodě WEC ve Spa a o přípravách továrního Astonu Martin na letošní Le Mans.

V Monaku jste získal své první body v sezóně, je to pro vás velké povzbuzení do dalších závodů?

Z výsledku v Monaku jsem hned z několika důvodů šťastný, především však díky tomu, že jsem tam pro Jaguar získal body. Bylo to podruhé v sezóně, kdy měl Jaguar oba vozy na bodech a navíc i v kvalifikaci skončily oba Jaguary v nejlepší desítce. Ukázalo to, jak velkého progresu jsme dosáhli a byl to podle mě výsledek, který jsme si zasloužili. V týmu je mnoho potenciálu proto, abych na tento výsledek navázali a získávali další body.

Druhé vítězství v sezóně získal v Berlíně di Grassi

Druhé vítězství v sezóně získal v Berlíně di Grassi

Líbilo by se vám, kdyby formule E závodila v Monaku na stejném okruhu jako formule 1? Nyní využívá jen jeho zkrácenou verzi…

Upřímně si myslím, že jsme na to připravení. Šampionát je na to připravený a je to něco, co by rádi viděli jezdci, týmy i fanoušci. Bylo by to velmi zajímavé.

Máte vy osobně nějakou oblíbenou pasáž z monackého okruhu, kterou v současnosti formule E vynechává?

Zatáčka kolem kasina je naprosto ikonická a zároveň velmi obtížná. Řadil bych ji mezi mé oblíbené.

V minulosti jsme se setkávali s názory, podle kterých by na kompletním okruhu v Monaku měla závodit pouze formule 1. Nemůže to znamenat ohrožení pro budoucnost formule E v knížectví?

Řekl bych, že toto primárně záleží na rozhodnutí FIA. My jsme „jen“ jezdci a prostě závodíme na okruzích, které nám jsou zařazeny do kalendáře. Z naší strany s tím nejde mnoho udělat, zkrátka budeme čekat na dohodu vedení šampionátu s FIA a na jejich rozhodnutí.

Alexander Lynn (*1993)

Závodí ve formuli E za tým Jaguar a ve WEC za Aston Martin. Dříve jezdil například v evropské F3, kde skončil celkově třetí. V roce 2014 vyhrál šampionát GP3. Poté přešel do GP2. Testoval také s Lotusem ve F1 a působil u Williamsu.

 

V letošní sezóně podruhé v kariéře závodíte v Berlíně, kde jste loni debutoval s monopostem týmu Virgin. Zařadil byste okruh na letišti Tempelhof mezi své oblíbené?

Ano, líbí se mi. Je to naprosto unikátní výzva, protože místní povrch se velmi liší od ostatních okruhů a díky tomu je tady závodění složitější. Zároveň musím říct, že tady bývá velmi dobrá atmosféra, chodí hodně fanoušků. Je tedy na nás, abychom jim předvedli dobrou show.

Říkáte, že okruh v Berlíně je výzva. Je to hlavně kvůli specifičnosti povrchu bývalého letiště? Je hrbolatý jako třeba Sebring?

Ano, především kvůli místnímu betonovému povrchu, i když není zdaleka tak hrbolatý jako Sebring. Upřímně, asi žádný okruh na světě není tak hrbolatý, jako Sebring (směje se). Vlastnosti bývalých letištních ploch Tempelhofu jsou velmi specifické, a proto nejde berlínský závod příliš srovnávat s jakýmkoliv jiným v kalendáři formule E.

Z Berlína se formule E přesouvá do Bernu, kde bude na novém městském okruhu závodit poprvé v historii šampionátu. Máte s novým okruhu již zkušenosti ze simulátoru?

Ještě ne. Některé týmy ale už první zkušenosti získaly a slýcháme od nich, že se bude jednat o unikátní a velmi náročný okruh. Jsem zvědavý a velmi se těším na tuto novou zkušenost.

Proslýchá se, že nový okruh v Bernu bude také náročný z hlediska týmové logistiky, trochu jako během závodního víkendu formule 1 v Monaku…

Ano, také jsem to zaslechl. Organizátoři ale odvádějí velmi profesionální práci a já nepochybuji o tom, že se jim povede vše zajistit na výbornou.

V sezóně 2018/2019 závodíte mimo formuli E také pro tovární tým Aston Martin Racing ve světovém vytrvalostním šampionátu FIA WEC. Před pár týdny jste společně s Maximem Martinem vyhráli třídu LMGTE – PRO ve Spa, jak se vám závodilo za hustého sněžení?

Již ze Šanghaje, kde celý závod provázel velmi hustý déšť, jsme věděli, že náš nový Aston Martin Vantage umí být velmi rychlý za opravdu mokrých podmínek. I v Číně jsme díky tomu dosáhli na dobrý výsledek (4. místo v LMGTE – PRO; pozn. red.). V Belgii jsme se tedy probudili do závodního dne s očekáváním velmi obtížných povětrnostních podmínek, ve kterých jsme rychlí. I během suchých částí závodu byl ale náš vůz dobře vyvážený a rychlý. Zpětně mohu říci, že jsem vážně pyšný na to, co jsme v Belgii dokázali. Bylo skvělé dovést s vozem #97 takový výsledek v takovém počasí.

Zasněžený závod ve Spa ukončily červené vlajky, Toyota slaví titul

Zasněžený závod ve Spa ukončily červené vlajky, Toyota slaví titul

Přepokládám, že v chumelenici jste na okruhu závodil poprvé ve své kariéře?

Ano, to určitě. To asi drtivá většina pilotů ve WEC. Stejně to ale bylo úžasné, protože vítězství v takových podmínkách znamená, že nejen jezdci odvedli naprosto skvělou práci. Znamená to, že během celého závodu naprosto skvěle fungoval celý tým od inženýrů a stratégů až po mechaniky. Dařilo se nám dělat ta správná rozhodnutí ve správných chvílích. Vyhrát takový to závod bylo velmi, velmi náročné.

Je to pro pilota hodně obtížné, neustále během sezóny přesedat z vozu GT do formule a zase naopak?

Zase tak obtížné to není. Na obou vozech jsou aspekty, které se dají dobře porovnávat a ve výsledku to pilot cítí, jako když přesedá z jednoho kola na druhé.

Popsal byste největší rozdíly mezi „gétéčkem“ a elektrickou formulí?

Víte, já tyto dotazy dostávám často a ve výsledku musím říct, že v tom žádný rozdíl není. Pořád jsou to totiž auta. Obě mají čtyři kola, obě mají volant, obě fungují na podobných principech, u obou se snažím brzdit tak pozdě, jak jen to jde. S oběma se snažím jet prostě co nejrychleji a u obou vozů jsou jen velmi malé rozdíly v tom, jak toho mohu dosáhnout. Z obou mám velmi podobný pocit.

Možná lze spatřit nějaké rozdíly ve výhledu z kokpitu. Ve formuli E máte „svatozář“, zatímco v Astonu sedíte za předním sklem. Je pro vás svatozář problémem?

Ne, vůbec není. Popravdě ji ani nevnímám. Zvykl jsem si na ni a po deseti sekundách za volantem už o ní nevím.

Váš nejbližší program je opravdu plný, protože se s Astonem budete připravovat na Le Mans, kde se blíží oficiální testování, a s Jaguarem vás bude čekat závod formule E v Švýcarsku. Přiblížíte nám, jak budou vypadat vaše nadcházející dny?

Kromě příprav na Le Mans a závodu formule E v Bernu mě v nadcházejících dnech čeká ještě tisícikilometrový závod Blancpain Endurance Cup na Paul Ricard, kde pojedu s vozem Aston Martin Vantage GT3 týmu R-Motorsport. Z Paul Ricard se budu hned přesouvat do Le Mans, kde nejprve absolvujeme testování a 14 dní poté také samotný čtyřiadvacetihodinový závod. Týden na to už budu opět závodit ve formuli E v ulicích Bernu. Budoucí čtyři týdny tedy budu mít hodně nabité. Měsíc teď budu šíleně zaneprázdněný a pak se to malinko uklidní.

Byl jste zklamaný, že jste kvůli povolání od Jaguaru do formule E (Lynn u týmu nahradil Nelsona Piqueta juniora; pozn. red.) musel vynechat závod Blancpain Endurance Cup v Monze?

V první řadě musím říct, že jsem vážně vděčný týmu R-Motorsport za jeho pochopení a za to, že mi dal tuto příležitost. Mám velké štěstí, že závodím pro dvě automobilky, se kterými mohu dosáhnout na kariérní růst. Je skvělé, když vám jeden tým dovolí kombinovat dva závodní programy (v případě Lynna dokonce tři – Blancpain Endurance Cup s R-Motorsport, FIA WEC s AMR a formule E s Jaguarem; pozn. red.).

K Jaguaru do formule E jste naskočil do rozjeté sezóny jako náhrada za Nelson Piqueta juniora. Pro jezdce to asi není zrovna komfortní situace, když s týmem nezávodí již od začátku sezóny, že?

Jako jezdec se každé takovéto příležitosti musíte chopit. Nestává se totiž každý den, aby po vás sáhl tým, jako je Jaguar. Dokázal jsem se rychle adaptovat a získat první body. Pokud budu pokračovat v takovýchto výsledcích do konce sezóny, tak budu vážně šťastný.

Předchozí zkušenosti ve formuli E jste nasbíral ještě s monopostem první generace, nyní pilotujete vůz generace druhé. Nové vozy jsou podle časů mnohem rychlejší…

Jsou to mnohem komplexnější a kompletnější závodní vozy. Stále jsou to ale monoposty formule E, se kterými se musíme hodně soustředit na šetření energie a rekuperaci. Dále se však posunuly limity vozů, které mají nyní více přilnavosti i výkonu, změnily se i brzdy a celkově se zkrátka jedná o rychlejší formule.

Již několikrát jsme v této sezóně viděli během závodu červené vlajky po hromadných nehodách, myslíte si, že nynější design tratí je pro současné formule E již nedostačující?

Myslím si, že jsme se dostali už velmi blízko k nejzazším limitům současných okruhů. Není to jen kvůli rychlosti, ale také kvůli samotnému závodění. Máme plný grid velmi dobrých jezdců a každý z nich chce přivést výborný výsledek. Proto na trati dochází ke mnoha kontaktům, kolizím a nehodám. S množstvím vozů na současných okruzích je proto velmi často obtížné dosáhnout čistého předjížděcího manévru.

Foto: Formula E

Diskuze (10) Další článek: Ferrari opět sundá nálepky Mission Winnow ze svých vozů
22:00 | Toto Wolff přiznal, že Mercedes má problémy se spolehlivostí, kterou stále úplně nepochopil. Bottas nasadil šestý motor.
18:52 | Valtteri Bottas nasazuje šestý motor. Dostane penalizaci 5 míst.
17:25 | Kromě Vettela odstartuje z poslední řady v Austinu také George Russell. Také on nasadí novou pohonnou jednotku.
17:23 | Americký jezdec Logan Sargeant, který závodí ve F3 za tým Charouz Racing System, se stal členem jezdecké akademie Williamsu.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Pérez
Sobota 23. října 2021
3. trénink 20.00–21.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00