Formule E jako mistrovství světa? Možná již brzy!

Šampionát formule E rok od roku roste a ke vstupu láká stále více automobilek. Udělení statusu mistrovství světa od FIA by proto bylo dalším logickým krokem ve vývoji série elektrických monopostů.
Formule E jako mistrovství světa? Možná již brzy!

Vedení šampionátu má v úmyslu požádat na začátku příštího roku mezinárodní automobilovou federaci FIA o udělení statusu mistrovství světa již pro sezónu 2019/2020. Formule E má jistě velkou šanci, protože splňuje důležité předpoklady – závody se konají na několika kontinentech a šampionátu se účastní tovární týmy.

Představitelé formule E musí svoji žádost podat také na světovém koncilu motorsportu FIA, který bude mít při rozhodování o udělení statusu mistrovství světa klíčovou roli.

„Je tady touha některých lidí povýšit šampionát na mistrovství světa, na druhou stranu to teď ale pro nás není ta nejdůležitější priorita,“ řekl pro server e-racing365.com šéf formule E Alejandro Agag.

Touha povýšit formuli E na mistrovství světa však bude bezpochyby nadále růst spolu s rostoucím zájmem továrních týmů a globálních sponzorů. Partnerem formule E se nedávno na příklad stal pivovar Heineken.

Podle šéfa týmu NIO Gerryho Hughese je případný přerod formule E na mistrovství světa potřeba důkladně zvážit a prodiskutovat.

„Účastníkům a promotérům série pochopitelně stojí za to, aby byla povýšena na mistrovství světa,“ řekl Hughese.

„Myslím, že by bylo skvělé, aby byl šampionát formule E nově znám jako světový šampionát. Nový status série by ovšem také znamenal vyšší vstupní náklady pro týmy, což by se mělo ještě pečlivě zvážit a prodiskutovat.“

Foto: Formula E

Další článek: Formule v šetření, hloupý důvod. Magnussen a Ocon reagují na diskvalifikaci

18:07 | Podle dřívějších spekulací ohledně kalendáře 2022 bychom v příštím roce už Imolu v kalendáři vidět neměli. Nicméně starosta tvrdí, že brzy potvrdí smlouvu do roku 2025. Podle italského formulapassion by se mělo jet v termínu GP Francie (že by konec Paul Ricardu?).
17:34 | W Series mění plány. Místo finále v Mexiku budou dva závody v Austinu.
15:03 | První závod v Miami se pojede 8. května 2021. Potvrdili to organizátoři.
22. září | Ferrari potvrdilo, že Charles Leclerc dostane v Soči novou pohonnou jednotku. Čeká ho tak start z konce pole. Kdy novou a vylepšenou pohonnou jednotku nasadí Sainz se rozhodne později.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00