Formule E hledá nové destinace, ve hře je Soul nebo Auckland

Již tuto sobotu odstartuje v Rijádu nová sezóna formule E. Saudská Arábie se tak stane další zemí, kam zavítá šampionát elektrických monopostů. Promotéři rychle rostoucí série však chtějí dále expandovat a rozšířit kalendář o závody v nových destinacích.
Formule E hledá nové destinace, ve hře je Soul nebo Auckland

Šampionát formule E s každou novou sezónou stále roste, na startu rijádské ePrix bude již dvaadvacet vozů jedenácti týmů. Kromě rozrůstání se startovního pole by ale organizátoři chtěli rozšířit i kalendář sezóny o závody v nových destinacích.

V budoucnu bychom se tak mohli dočkat nových ePrix v Asii, ale i na „spodku“ zeměkoule v zemi Pána prstenů a Hobita.

Video: Massa si to rozdal se sokolem

Video: Massa si to rozdal se sokolem

Do ulic Soulu v roce 2020?

Jedním z nejžhavějších kandidátů na pořádání závodů formule E je jihokorejská metropole Soul. Eprix v Jižní Koreji má již velmi reálné obrysy, protože zástupcům šampionátu se po sérii jednání se soulskými autoritami podařilo podepsat pětiletou dohodu.

Díky ní bychom měli počínaje šestou sezónou 2019/2020 pravidelně vídat monoposty formule E v ulicích desetimiliónového velkoměsta na korejském poloostrově.

Albona u Nissanu nahradí Oliver Rowland

Albona u Nissanu nahradí Oliver Rowland

„Jsem nadšený z toho, že máme možnost přivést formuli E do Soulu, toto je první krok správným směrem,“ řekl šéf šampionátu Alejandro Agag pro e-racing365.com.

„Korea a Soul jsou obecně ideálním místem pro pořádání ePrix, můžeme zde ukázat, co vše elektrické závodění nabízí.“

Pro Jižní Koreu by pořádání ePrix znamenalo návrat velké mezinárodní závodní série do země poprvé od roku 2013, kdy se zde naposledy jela grand prix formule 1. Tu třikrát vyhrál Sebastian Vettel a jednou Fernando Alonso.

Formule E až k elfům a hobitům

Když jsem se v červnu v curyšském hotelu Dolder Grand zeptal pilota Jaguaru Mitche Evanse na to, kde by si v budoucnu přál další závod formule E, tak sympatický Novozélanďan odpověděl bez váhání: „V Aucklandu na Novém Zélandu.“

Není divu. Právě z novozélandského Aucklandu totiž čtyřiadvacetiletý jezdec, který v Curychu získal první pole position pro Jaguar ve formuli E, pochází. Ostrovní stát proslavený díky natáčení filmů Pán prstenů a Hobit by se tak nově mohl stát dalším pořadatelem ePrix.

Pascal Wehrlein se nemůže zúčastnit ePrix v Rijádu, nahradí ho Rosenqvist

Pascal Wehrlein se nemůže zúčastnit ePrix v Rijádu, nahradí ho Rosenqvist

Přání Mitche Evanse by se mohlo splnit relativně brzy. Novozélandské konsorcium, tvořené společnostmi Vector Energy, Drive Electric, New Zealand International Convention Centre a aucklandskou technickou univerzitou, se začalo oficiálně ucházet o pořádání závodu formule E v sezóně 2019/2020.

Aktuálně probíhají jednání mezi zástupci formule E a novozélandskými úřady ve snaze více zapojit vládnoucí složky do připravovaného projektu.

Zástupci konsorcia, kteří podali oficiální žádost o pořádání závodu, věří, že formule E v Aucklandu by pomohla dosáhnout cíle, který si město vytyčilo. Snahou města Aucklandu je stoprocentně využívat energii pouze z obnovitelných zdrojů do roku 2035.

Foto: Formula E

Váš názor Další článek: Podle Sainze bude u McLarenu lepší atmosféra než u Toro Rosso
1:59 | Prasklina na zadním křídle se nakonec objevila jen u Verstappena. Red Bull zatím neví, co bylo příčinou.
20:20 | Fernando Alonso se připojí k Vettelovi a Russellovi a nasadí větší počet nových komponent – start z konce pole.
22. října | Toto Wolff přiznal, že Mercedes má problémy se spolehlivostí, kterou stále úplně nepochopil. Bottas nasadil šestý motor.
22. října | Valtteri Bottas nasazuje šestý motor. Dostane penalizaci 5 míst.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Pérez
Sobota 23. října 2021
3. trénink Pérez
Kvalifikace Verstappen
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00