Formule 1 zřejmě zavede strop na mzdy jezdců

Formule 1 směřuje k zavedení stropu na mzdy jezdců. Platit by měl začít od roku 2023.
Foto: Getty Images / Joe Portlock
Formule 1 zřejmě zavede strop na mzdy jezdců | Foto: Getty Images / Joe Portlock

Od příštího roku zavádí formule 1 rozpočtový strop ve výši 145 milionů dolarů. Do této sumy se však nezapočítává řada položek, mezi které patří také mzdy jezdců a vedení stáje. To by se však mohlo změnit.

Podle Motorsport.com schválila Komise F1 zavedení stropu na mzdy jezdců. Detaily se ještě ladí. Jakmile bude vše hotové, musí změny schválit Světová rada motorsportu.

Obecně se předpokládám, že zastropovány budou celkové mzdové náklady na jezdce jednoho týmu a to nejspíše ve výši 30 milionů dolarů. Jeden jezdec by tak mohl například pobírat 25 milionů a vedle sebe mít začínajícího mladíka za 5 milionů dolarů ročně. 

Existují také plány, které by omezily i mzdy tři nejlépe placených zaměstnanců, což většinou zahrnuje šéfa týmu a technického ředitele.

Mzdový strop pro jezdce má být zaveden od roku 2023. Pokud už ale má jezdec smlouvu, nebo ji podepíše do formálního schválení světovou radou, měl by mít výjimku.

Problémy v ráji? Hamilton stále nepodepsal novou smlouvu

Problémy v ráji? Hamilton stále nepodepsal novou smlouvu

Mzdový strop bude zřejmě propojen s rozpočtovým stropem. Tým bude mít možnost utratit za mzdy jezdců více než 30 milionů, ale částka nad tento limit se odečte z rozpočtového stropu. Je však nepravděpodobné, že by tato možnost byla hojně využívána. Menší týmy si drahé jezdce nemohou dovolit a ty větší se budou snažit využít maximum z rozpočtového stropu pro vývoj vozu. 

Opačným směrem model fungovat nemá – tedy že by tým ušetřil za mzdy jezdců a peníze do 30 milionů přesunul do navýšení rozpočtového stropu.

Další článek: Bernie Ecclestone dnes slaví 90. Podívejte se na 20 jeho vybraných výroků

18:53 | Dan Ticktum už není vývojovým jezdcem Williamsu. Tým s ním ukončil spolupráci.
15:45 | Ferrari oznámilo, že prohlídka vozu Charlese Leclera, do kterého narazil Lance Stroll, ukázala, že jeho motor je natolik vážně poškozen, že ho nebude možné opravit. Leclerca tak čekají penalizace.
10:55 | Mladíci testují. Theo Pourchaire se ve středu sveze s vozem Alfy Romeo z roku 2018 v Maďarsku. Na trati nebude sám, probíhají tam testy 18palcových pneumatik. Oscar Piastri jezdí v Monze s vozem Renaultu ze stejného roku.
2. srpna | V úterý a ve středu pokračují testy 18palcových pneumatik. Jezdit budou Mercedes, Ferrari a McLaren. Mercedes nasadí do testu Russella... že by příprava na rok 2022?