Formule 1 zřejmě zavede strop na mzdy jezdců

Formule 1 směřuje k zavedení stropu na mzdy jezdců. Platit by měl začít od roku 2023.
Foto: Getty Images / Joe Portlock
Formule 1 zřejmě zavede strop na mzdy jezdců | Foto: Getty Images / Joe Portlock

Od příštího roku zavádí formule 1 rozpočtový strop ve výši 145 milionů dolarů. Do této sumy se však nezapočítává řada položek, mezi které patří také mzdy jezdců a vedení stáje. To by se však mohlo změnit.

Podle Motorsport.com schválila Komise F1 zavedení stropu na mzdy jezdců. Detaily se ještě ladí. Jakmile bude vše hotové, musí změny schválit Světová rada motorsportu.

Obecně se předpokládám, že zastropovány budou celkové mzdové náklady na jezdce jednoho týmu a to nejspíše ve výši 30 milionů dolarů. Jeden jezdec by tak mohl například pobírat 25 milionů a vedle sebe mít začínajícího mladíka za 5 milionů dolarů ročně. 

Existují také plány, které by omezily i mzdy tři nejlépe placených zaměstnanců, což většinou zahrnuje šéfa týmu a technického ředitele.

Mzdový strop pro jezdce má být zaveden od roku 2023. Pokud už ale má jezdec smlouvu, nebo ji podepíše do formálního schválení světovou radou, měl by mít výjimku.

Problémy v ráji? Hamilton stále nepodepsal novou smlouvu

Problémy v ráji? Hamilton stále nepodepsal novou smlouvu

Mzdový strop bude zřejmě propojen s rozpočtovým stropem. Tým bude mít možnost utratit za mzdy jezdců více než 30 milionů, ale částka nad tento limit se odečte z rozpočtového stropu. Je však nepravděpodobné, že by tato možnost byla hojně využívána. Menší týmy si drahé jezdce nemohou dovolit a ty větší se budou snažit využít maximum z rozpočtového stropu pro vývoj vozu. 

Opačným směrem model fungovat nemá – tedy že by tým ušetřil za mzdy jezdců a peníze do 30 milionů přesunul do navýšení rozpočtového stropu.

Další článek: Bernie Ecclestone dnes slaví 90. Podívejte se na 20 jeho vybraných výroků

11:46 | Grosjean: Pokud bych sledoval tento závod doma a jeden z mých přátel měl takovou nehodu, byl bych přesvědčen, že je mrtvý.
22:21 | Reakce jezdců na nehodu Grosjeana v týmových rádií bezprostředně po nehodě... odkaz
21:17 | Proč sledovat GP Sachíru: Russell jede v Mercedesu Aitken debutuje ve Williamsu Fittipaldi debutuje v Haasu Netradiční layout okruhu, kola výrazně pod 1 minutu, očekáváme malé rozdíly v časech. Pojede se později, bude chladněji, podmínky tedy jiné. + finále šampionátu F2!
20:00 | Testů mladých jezdců po GP Abú Dhabí by se mohl zúčastnit také Carlos Sainz s Ferrari.

GP Sachíru

Pátek 4. prosince 2020
1. trénink 14.30–16.00
2. trénink 18.30–20.00
Sobota 5. prosince 2020
3. trénink 15.00–16.00
Kvalifikace 18.00–19.00
Neděle 6. prosince 2020
Závod 18.10