Formule 1 zkoumá emoce fanoušků při sledování velkých cen

Na výroční akci Autosport International Show, která v těchto dnech probíhá v Anglii, promluvil před novináři bývalý inženýr Williamsu Pat Symonds o výzkumu, který provádí formule 1 na fanoušcích. Pomocí něj chce vedení šampionátu zjistit, co během závodů v divácích vyvolává největší emoční odezvy. Získaná data mohou přispět třeba ke zlepšení televizních přenosů.
Formule 1 zkoumá emoce fanoušků při sledování velkých cen

Podle Symondse, který dnes pracuje přímo pro vedení formule 1, probíhá zkoumání emocí u monitorovaných diváků během sledování jednotlivých grand prix. Pat Symonds popsal detaily tohoto výzkumu při svém čtvrtečním vystoupení na Autosport International Show.

„Maximálně se soustředíme na to, co je dobré pro náš sport a co dělá dobrý závod dobrým závodem. Zaskočilo by vás, jak velké množství analýz tomu věnujeme,“ rozpovídal se bývalý inženýr stájí Williams, Benetton, Renault a Virgin.

„Dokonce postupujeme i tak, že zkoumáme diváky napojené na přístroje během sledování grand prix a podle jejich galvanických kožních reakcí sledujeme jejich emoce. Díky tomu začínáme chápat, co je pro diváky důležité.“

Video: Jak vypadá hlavní televizní režie závodů formule 1

Video: Jak vypadá hlavní televizní režie závodů formule 1

„Galvanická kožní reakce u člověka ukazuje na změny v aktivitě potních žláz, což pro změnu odráží intenzitu prožívaných emocí. Získáme tedy představu o tom, jak moc se lidé v určité chvíli cítí vzrušení.“

Vedení formule 1 využívá získaná data k posouzení toho, co během velkých cen podle reakcí diváků funguje a co by naopak mělo zmizet.

„Velmi dobrým příkladem jsou výjezdy safety caru, někdy totiž oživí závod a někdy ho pro změnu pokazí,“ pokračoval Symonds.

Nové okruhy by mohly být navrhovány s pomocí simulátoru předjíždění

Nové okruhy by mohly být navrhovány s pomocí simulátoru předjíždění

„Proto pracujeme na všech těchto výzkumech, abychom si vytvořili celkový obrázek o tom, co skutečně tvoří dobré závodění. Na základě toho poté můžeme kromě technických pravidel aplikovat i sportovní pravidla, která nám zaručí vysoké procento atraktivních závodů.“

„Nebudeme mít 21 závodů, které budou jako loňské Německo, k tomu prostě nedojde. Můžeme ale pomoci tomu, abychom měli 15 vážně dobrých závodů,“ věří Symonds v praktickou využitelnost dat z výzkumů.

Foto: Getty Images / Charles Coates

Další článek: Alonso se po šesti etapách dostal do poloviny Dakaru

18:08 | Grosjeanova jízda v Mercedesu se komplikuje. Demonstrační jízda o tomto víkendu byla dříve zrušena kvůli posunu GP Francie a časové kolizi se závodem IndyCar. Nyní byl odložen "na později v létě" i test a to kvůli cestovním omezením v souvislosti s koronavirem.
12:45 | Za tým United Autosport, který spoluvlastní Zak Brown, pojede v Le Mans v LMP2 Manuel Maldonado.... není to shoda jmen, jde o bratrance Pastora Maldonada.
16. června | Video Red Bull jako reklama pro ČR a SR. Video vidělo jen na YT Red Bullu zatím 515 tisíc lidí. Masivně je propagováno také na socnetech. Namátkou: FB (10,2 milionu fanoušků), Instagram týmu (5,9 milionů), Instagram značky (14,3 milionu).
16. června | Formule 3: Jezdec týmu Campos László Tóth měl pozitivní test na koronavirus. Zůstává v izolaci a nezúčastní se víkendu ve Francii.

GP Francie 2021

Pátek 18. června 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 19. června 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 20. června 2021
Závod 15.00