Formule 1 vydělává málo, míní týmy

Formule 1 nevyužívá svůj velký potenciál naplno a nenabízí divákům vše, co by mohla. Jsou o tom přesvědčené týmy, které by mohly mít vyšší příjmy.
Formule 1 vydělává málo, míní týmy

V Kanadě se uskutečnilo druhé diskuzní fórum s fanoušky a ředitel Williamsu Adam Parr na něm kritizoval současný přístup k prodeji formule 1 spotřebitelům. "Je tu tolik obsahu, který byste si měli moci užívat," cituje Parra Autosport. "Bernie má dvě nebo tři kamery na každém autě a pak jsou tu kamery na okruhu. Máme neuvěřitelně bohatý materiál a v současnosti ho nevyužíváme."

Formule 1 se proto bude muset změnit. Čím lépe uspokojí fanoušky, tím víc získá peněz. "Berniemu jde o dvě věci," vysvětloval Parr. "Za prvé má rád pod kontrolou množství materiálů, které je k dispozici. Věří, že vzácnost je důležitá charakteristika našeho sportu. Za druhé je přesvědčený, že když prodá práva například BBC v Británii, tak by je měla mít na všechno. Můžou přehrávat záznamy ve svém iPlayeru, můžou využívat internet, všechno. Myslí si (Ecclestone), že tak maximalizuje příjmy."

"Problém je ten, že celkové naše příjmy z prodeje TV práv jsou menší než 500 miliónů dolarů. Pro srovnání NFL (americká fotbalová liga) vydělá 4,2 miliardy a turecký fotbal o něco víc než my. Myslím, že je čas, abychom to řešili. Pro tým je to neuvěřitelně drahý sport. My vám nedáváme to, co chcete, a ani nedostáváme to, co chceme my. Jsou tu zásadní problémy, které musíme řešit a změnit pár věcí."

Šéf McLarenu Martin Whitmarsh označil za viníka současného stavu i sebe, protože týmy podle něj měly být v minulosti v oblasti propagace formule 1 aktivnější. "V minulosti týmy trávily většinu času boji mezi sebou, sedm dní v týdnu, nejen na tratích, ale i v soudních síních, všude! McLaren a Ferrari si prožily 30 let občas krvavých konfliktů, ale zmoudřeli jsme. Oba máme velmi podobné obchodní modely a formule 1 je naší vášní," konstatoval.

Podle Whitmarshe musí všichni spolupracovat na celkovém růstu formule 1. A to i držitel obchodních práv, ať už jím bude kdokoliv. "Co se týče vlastnictví tohoto sportu, držitel obchodních práv si chce nechat co nejvíc peněz a týmy budou chtít také co nejvíce," přiznal. "Ale zatímco se hádáme o to, kdo dostane větší díl koláče, měli bychom se soustředit na růst sportu, aby ten koláč byl větší."

Další článek: V prvním kanadském tréninku byl nejrychlejší Nico Rosberg

19:01 | Ferrari potvrdilo, že Charles Leclerc dostane v Soči novou pohonnou jednotku. Čeká ho tak start z konce pole. Kdy novou a vylepšenou pohonnou jednotku nasadí Sainz se rozhodne později.
20. září | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
20. září | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00