Formule 1 v roce 2021: Základní informace a změny

Co přinese rok 2021 ve formuli 1? Přehled základních novinek a změn v letošní sezóně formule 1.
Formule 1 v roce 2021: Základní informace a změny | Foto: Getty Images / Peter Fox

Sportovní pravidla

V letošním roce měly přijít zřejmě největší změny v historii F1. Kvůli pandemii však byly odloženy na rok 2022. To ale neznamená, že se nic nezmění... 

Kratší tréninky?

Ve sportovních pravidlech je jedna změna, o které se zatím oficiálně nemluvilo. Předpokládá zkrácení pátečních tréninků z 90 na 60 minut. Musíme si počkat na oficiální potvrzení nebo harmonogram prvních víkendů. Ale co je v pravidlech psáno, to je dáno...

Mezi oběma tréninky má být i nadále přestávka 2,5 hodiny.

Klepněte pro větší obrázek

Kratší „dlouhé závody“

Po extrémně dlouhé Grand Prix Kanady 2011 byla maximální délka závodu stanovena na 4 hodiny. Nyní bude zkrácená na 3 hodiny.

Omezení práce v tunelu a na simulacích

F1 znovu omezila práci na CFD (počítačové simulace) a také v aerodynamickém tunelu. Čím hůře tým skončil vloni šampionátu, tím více bude moci oba nástroje využít. Týká se to první poloviny roku. V té druhé se koeficienty přepočitají dle průběžného pořadí v letošním roce (ke konci června).

Kolik času budou moci od pátku strávit týmy v aerodynamickém tunelu?

Kolik času budou moci od pátku strávit týmy v aerodynamickém tunelu?

Žetony

Týmy se také musejí potýkat s částečným zmrazením vývoje vozů. Na seznamu je přes 13 oblastí a na čtyři desítky dílů. Jedná se o části převodovky, zavěšení, nárazové struktury, brzd, palivového systému, hydrauliky, chlazení, olejového systému, elektrické systémy. Dokonce na něm najdeme i zařízení pro boxy nebo systém pro pití jezdce.

Týmy mají k dispozici dva žetony, které je opravňují změnit jednu velkou nebo dvě menší oblasti.

Aerodynamika je na seznamu také ale jde pouze o mechanismus pro seřízení zadního křídla a „prkno“ na podlaze vozu. Vývoj aerodynamiky tak omezen není a týmy mohou dle libosti nasazovat nová přední, zadní křídla, deflektory apod. 

Další článek: McLaren chce zachovat dobrý vztah mezi jezdci

12:32 | Sainz a Leclerc se příští týden svezou ve voze SF71H z roku 2018. Každý bude jezdit jeden den.
9:12 | Lando Norris dokončil karanténu a z Dubaje se vrátil do Velké Británie.
20. ledna | Loňský vůz Alfy Romeo měl označení C39, letošní bude mít C41, protože C40 je již dávno rozpracovaný vůz pro rok 2022 (původně 2021).
20. ledna | Alfa Romeo dnes potvrdila datum a místo prezentace 22. února ve Varšavě.