Formule 1 už není vhodným nástrojem pro dosahování cílů BMW

Mnichovští balí kufry po čtyřech letech s vlastním týmem.
Automobilka BMW dnes překvapivě oznámila, že na konci sezóny skončí ve formuli 1. Uvolněné zdroje využije při vývoji nových technologií a v projektech udržitelného rozvoje. Mnichovští zůstanou aktivní v ostatních závodních sériích. Rozhodnutí o odchodu z formule 1 učinilo představenstvo BMW teprve včera.

Předseda představenstva Norbert Reithofer přiznal, že šlo o těžké rozhodnutí v rámci změny strategie automobilky. "Prémiovost bude čím dál tím více definována udržitelností a přívětivostí k životnímu prostředí. To je oblast, v které bychom rádi zůstali na čele," řekl.

"V souladu s naší strategií číslo 1 neustále přehodnocujeme všechny projekty a iniciativy s ohledem na jejich proveditelnost a udržitelnost. Naše kampaň ve formuli 1 pro nás proto není klíčovým marketingovým nástrojem."

Na závěr Reithofer poděkoval Mariu Theissenovi za jeho přínosy v programu motorsportu od roku 1999.

"Trvalo nám jen tři roky, než jsme se s BMW Sauberem etablovali jako top tým," konstatoval člen představenstva Klaus Draeger. "Bohužel jsme nebyli schopní naplnit očekávání v letošní sezóně. Nicméně, deset let zkušeností ve formuli 1 mělo velké dopady na naše inženýry."

"Závodění jsme vděční za četné technologické inovace a soutěživého ducha, který nás vede ve vývoji sériových vozů."

Osud zaměstnanců týmu není podle Draegera zatím jasný: "Jelikož jsme toto rozhodnutí učinili včera, nemůžeme poskytnout žádné další konkrétní informace. Navrhneme a projdeme si různé scénáře. Uděláme maximum, abychom našli řešení pro zaměstnance v Hinwilu a lidi, kteří se věnují projektu F1 v Mnichově. Uvědomujeme si svojí zodpovědnost a zaměstnance budeme informovat ihned, jak to bude možné."

Jako poslední se ujal slova šéf týmu Mario Theissen. "My, zaměstnanci v Hinwilu a Mnichově bychom samozřejmě rádi pokračovali v tomto ambiciózním projektu a dokázali, že tato sezóna je jen klopýtnutí po třech úspěšných letech. Ale z korporátního hlediska dokážu toto rozhodnutí pochopit."

"Nyní se plně soustředíme na zbývající závody, ukážeme našeho bojovného ducha a s formulí 1 se rozloučíme dobrým výsledkem."

BMW bude pokračovat v účasti v MS cestovních vozů a formuli BMW. K tomu přidá účast v americké Le Mans Series a dalších vytrvalostních závodech. Motocyklová divize pokračuje beze změn, včetně MS superbiků.

Historie BMW ve formuli 1 sahá do osmdesátých let. Od roku 1982 do roku 1985 získalo osm vítězství s Brabhamem. V roce 1983 získala mnichovská automobilka titul v jezdcích díky Nelsonu Piquetovi. Poslední vítězství jejího turbo motoru přišlo v roce 1986.

V letech 2000 až 2005 spolupracovalo BMW s Williamsem, což přineslo dalších deset vítězství. Před érou samostatného týmu BMW Sauber získala automobilka ve formuli 1 19 vítězství a 33 pole position.

V roce 2006 začalo BMW psát historii s vlastním týmem, v premiérové sezóně mu patřilo páté místo. Po vyloučení McLarenu z Poháru konstruktérů poskočil BMW Sauber v roce 2007 na místo druhé. Rok 2008 přinesl do Hinwilu sice "jen" celkové třetí místo, ale také první vítězství v závodě. BMW Sauber F1 získal ve své historii doposud také jednu pole position a 16 umístění na stupních vítězů. Letos je v šampionátu až na osmé příčce.
Diskuze (21) Další článek: FIA k odchodu BMW: Vidíte? My vám to říkali...