Formule 1 se shodla, že zůstane u hybridních motorů. Chce být ale také uhlíkově neutrální

Formule 1 diskutuje o budoucnosti motorů ale také o vlivu na životní prostředí.
Foto: Activepictures / Jiří Křenek
Formule 1 se shodla, že zůstane u hybridních motorů. Chce být ale také uhlíkově neutrální | Foto: Activepictures / Jiří Křenek

V poslední době se opět diskutuje o motorech. Red Bull chce jejich zmrazení, aby si je po konci Hondy mohl stavět sám. Proti jsou ale Renault a Ferrari.

Proti zmrazení motorů je i Renault. Za jeho postoj si prý Red Bull může sám

Proti zmrazení motorů je i Renault. Za jeho postoj si prý Red Bull může sám

Současné pohonné jednotky mají pohánět vozy královny motorsportu do roku 2025. Co bude poté? Zatím to vypadá, že technologie typu „elektřina“ a „vodík“ přenechá formule 1 jiným. Chce zůstat u hybridní technologie, které věří.

Současně chce být ale také uhlíkově neutrální. Samotné vozy na okruhu produkují jen asi 0,7 % uhlíku celého sportu, takže jde o bezvýznamnou část. Na druhou stranu ale také o nejviditelnější. 

„Je důležité, aby nejviditelnější část našeho sportu byla udržitelná a mohla mít výhody ve skutečném světě,“ uvedla F1. „Více než 1 miliardu z 1,1 miliardy vozů na světě pohání spalovací motor. Věříme, že máme potenciál stát se průkopníkem v technologiích, které globálně snižují emise uhlíku v automobilovém průmyslu.“

F1 chce jít přes paliva. Už dnes se počítá s postupným zavedením ekologického paliva. Kromě toho byla v posledních letech dosažena skvělá účinnost motoru, která dosahuje 50 %.

F1 také zřídila pracovní skupinu, aby  prozkoumala budoucí technologii motorů založenou na používání udržitelných paliv.

Zelená v zákulisí

Před rokem F1 uvedla, že chce být do roku 2030 neutrální. Po roce představila první kroky. Například televizní přenos bude více zajišťován v sídle Biggin Hill, aby se nemuselo do dějiště závodu přepravovat tolik techniky.

Od roku 2021 F1, FIA a týmy výrazně sníží množství plastových lahví, příborů a dalšího podobného materiálu v boxech a paddocku. 

Některé týmy jdou ještě dál. Red Bull ohlásil uhlíkovou neutralitu (dosaženou prostřednictvím uhlíkové kompenzace). V rámci projektu „No Bull“ chce v příštím roce snížit produkci oxidu uhličitého o 5 tisíc tun.

Další článek: Video: Martin Štefanko vám v oficiálním videu Williamsu ukáže Istanbul Park

18:53 | Dan Ticktum už není vývojovým jezdcem Williamsu. Tým s ním ukončil spolupráci.
15:45 | Ferrari oznámilo, že prohlídka vozu Charlese Leclera, do kterého narazil Lance Stroll, ukázala, že jeho motor je natolik vážně poškozen, že ho nebude možné opravit. Leclerca tak čekají penalizace.
10:55 | Mladíci testují. Theo Pourchaire se ve středu sveze s vozem Alfy Romeo z roku 2018 v Maďarsku. Na trati nebude sám, probíhají tam testy 18palcových pneumatik. Oscar Piastri jezdí v Monze s vozem Renaultu ze stejného roku.
2. srpna | V úterý a ve středu pokračují testy 18palcových pneumatik. Jezdit budou Mercedes, Ferrari a McLaren. Mercedes nasadí do testu Russella... že by příprava na rok 2022?