Formule 1 se radila, jak dál: dieta a tiché léto

Formule 1 diskutuje, jak přežít současnou koronavirovou krizi.
Formule 1 se radila, jak dál: dieta a tiché léto

Diskuse o budoucnosti jsou velmi problematické, protože nikdo nedokáže předpovědět, jaká bude situace za dva týdny, natož za pár měsíců. Jedno je ale jisté už dnes naprosto všem: příjmy formule 1 i týmů poklesnou. Ruku v ruce s tím musí poklesnout i výdaje.

V příštím roce bude zaveden rozpočtový strop. Týmy souhlasí, že místo původních 175 milionů dolarů bude 150 milionů. Připomeňme, že jde ale o virtuální číslo, protože do rozpočtového stropu se řada nákladů vůbec nezapočítává.

Formule 1 může přijít až o čtyři týmy, varuje Brown

Formule 1 může přijít až o čtyři týmy, varuje Brown

Dalšímu snižování úrovně rozpočtového stropu se podle BBC nebrání za jistých okolností Mercedes. Proti jsou naopak Ferrari a Red Bull, i když diskuse ještě budou probíhat. 

Ferrari předložilo hned několik argumentů. Stejný rozpočtový strop pro všechny týmy je prý nespravedlivý, protože menší týmy kupují díly od velkých týmů a ty nesou náklady na vývoj těchto dílů. Dalším argumentem je nutnost masivního propouštění, pokud by byl rozpočtový strop ještě nižší.

Technická pravidla už byla odložena na rok 2022 a diskutovalo se o možnosti dalšího odkladu na rok 2023, ale ten neprošel. Nemusí jít o definitivní rozhodnutí. Týmy, F1 a FIA se k němu ještě mohou vrátit během léta. 

Tiché léto

Zatím není jasné, kdy sezóna letos začne. Formule 1 zatím opatrně počítá s červnem nebo červencem. Diskutuje se o možnosti, že by se v létě odjely evropské závody bez diváků.

Šetří, kde se dá

Už tři týmy (McLaren, Williams, Racing Point) potvrdily, že poslaly své zaměstnance na nucené volno. Vedení a jezdci si pak snížili platy.

Podobnou cestou jde i samotná formule 1. Dovolená se týká zhruba poloviny zaměstnanců. Vedení si pak sníží plat o 20 %, Chase Carey zřejmě ještě o dost více. 

F1 klesnou příjmy od okruhů (závodů bude nepochybně méně) a zřejmě i  od televizních společností. Příjmy z komerčních práv samotným týmům klesnou až v příštím roce. Letos se vyplácí více než 1 miliarda dolarů na základě výsledků z loňské sezóny. 

Foto: Getty Images / Clive Mason

Další článek: Pořádně jsem se zapotil, říká Leclerc o prvním vítězství ve virtuálním závodě