Formule 1 se radila, jak dál: dieta a tiché léto

Formule 1 diskutuje, jak přežít současnou koronavirovou krizi.
Formule 1 se radila, jak dál: dieta a tiché léto

Diskuse o budoucnosti jsou velmi problematické, protože nikdo nedokáže předpovědět, jaká bude situace za dva týdny, natož za pár měsíců. Jedno je ale jisté už dnes naprosto všem: příjmy formule 1 i týmů poklesnou. Ruku v ruce s tím musí poklesnout i výdaje.

V příštím roce bude zaveden rozpočtový strop. Týmy souhlasí, že místo původních 175 milionů dolarů bude 150 milionů. Připomeňme, že jde ale o virtuální číslo, protože do rozpočtového stropu se řada nákladů vůbec nezapočítává.

Formule 1 může přijít až o čtyři týmy, varuje Brown

Formule 1 může přijít až o čtyři týmy, varuje Brown

Dalšímu snižování úrovně rozpočtového stropu se podle BBC nebrání za jistých okolností Mercedes. Proti jsou naopak Ferrari a Red Bull, i když diskuse ještě budou probíhat. 

Ferrari předložilo hned několik argumentů. Stejný rozpočtový strop pro všechny týmy je prý nespravedlivý, protože menší týmy kupují díly od velkých týmů a ty nesou náklady na vývoj těchto dílů. Dalším argumentem je nutnost masivního propouštění, pokud by byl rozpočtový strop ještě nižší.

Technická pravidla už byla odložena na rok 2022 a diskutovalo se o možnosti dalšího odkladu na rok 2023, ale ten neprošel. Nemusí jít o definitivní rozhodnutí. Týmy, F1 a FIA se k němu ještě mohou vrátit během léta. 

Tiché léto

Zatím není jasné, kdy sezóna letos začne. Formule 1 zatím opatrně počítá s červnem nebo červencem. Diskutuje se o možnosti, že by se v létě odjely evropské závody bez diváků.

Šetří, kde se dá

Už tři týmy (McLaren, Williams, Racing Point) potvrdily, že poslaly své zaměstnance na nucené volno. Vedení a jezdci si pak snížili platy.

Podobnou cestou jde i samotná formule 1. Dovolená se týká zhruba poloviny zaměstnanců. Vedení si pak sníží plat o 20 %, Chase Carey zřejmě ještě o dost více. 

F1 klesnou příjmy od okruhů (závodů bude nepochybně méně) a zřejmě i  od televizních společností. Příjmy z komerčních práv samotným týmům klesnou až v příštím roce. Letos se vyplácí více než 1 miliarda dolarů na základě výsledků z loňské sezóny. 

Foto: Getty Images / Clive Mason

Další článek: Pořádně jsem se zapotil, říká Leclerc o prvním vítězství ve virtuálním závodě

10:36 | Podle Auto Hebdo u Renaultu končí šéf motorářů Rémi Taffin. U týmu pracuje 22 let.
3. srpna | Dan Ticktum už není vývojovým jezdcem Williamsu. Tým s ním ukončil spolupráci.
3. srpna | Ferrari oznámilo, že prohlídka vozu Charlese Leclera, do kterého narazil Lance Stroll, ukázala, že jeho motor je natolik vážně poškozen, že ho nebude možné opravit. Leclerca tak čekají penalizace.
3. srpna | Mladíci testují. Theo Pourchaire se ve středu sveze s vozem Alfy Romeo z roku 2018 v Maďarsku. Na trati nebude sám, probíhají tam testy 18palcových pneumatik. Oscar Piastri jezdí v Monze s vozem Renaultu ze stejného roku.