Formule 1 se přesune na ostrovy. Dosáhne Verstappen na šestý triumf v řadě?

Formule 1 se přesune na ostrovy. Dosáhne Verstappen na šestý triumf v řadě?

Velká cena Británie bude už desátým závodem letošního mistrovství světa. Šampionát po úvodní přetahované mezi týmovými kolegy Red Bullu zatím poměrně jednoznačně ovládl obhájce titulu z loňska Max Verstappen. Pětadvacetiletý pilot bude útočit na šesté vítězství v řadě.

Nahánět ho v Silverstone budou domácí jezdci Mercedesu a také postupně lepšící se Ferrari. O znovunalezení formy ze začátku roku se bude pokoušet také druhý člen Red Bullu Pérez. Kdo bude v Anglii nejrychlejší?

Zatím poslední odjetá Velká cena Rakouska nabídla bláznivý průběh. Ještě dlouhé hodiny po jeho skončení totiž nebylo jasno o konečném pořadí. Stewardi museli řešit neuvěřitelných 1200 podnětů na porušení pravidel a nakonec rozdali více než dvě desítky penalizací. Hlavním problémem na trati ve Spielbergu byly především zatáčky 9 a 10, kde si jezdci mohli pomoci lehkým vyjetím. Pokud však piloti přejeli základní čáru v tomto místě všemi čtyřmi koly, porušili tím podle komisařů pravidlo o traťových limitech. S trestnými vteřinami tak skončili mimo jiné i Lewis Hamilton nebo Carlos Sainz. I přes výsledkové veletoče se ovšem nic nezměnilo na pokračování dominance Nizozemce Verstappena. První stupně vítězů v sezoně si vyjel Charles Leclers s Ferrari, třetí pak skončil Sergio Pérez na druhém Red Bullu.

V Anglii na už tradičním okruhu snad podobné eskapády nehrozí. Velká cena Velké Británie patří ke stálicím v kalendáři Formule 1. Poprvé se jela už ve 20. letech minulého století a součástí seriálu mistrovství světa je nepřetržitě od roku 1950. Jde tak o jednu z nejstarších grand prix na světě. Na trati Silverstone, zhruba dvě a půl hodiny od Londýna, se jezdí od roku 1987, předtím závod hostily okruhy Brands Hatch a Aintree. Současný trať, na níž drží rekord okruhu Max Verstappen, má délku téměř 5,9 kilometru a závodníci během nedělního závodu obkrouží celkem 52 kol.

O favoritovi závodu není potřeba sáhodlouze diskutovat. Verstappen si po devíti odjetých grand prix této sezony nastřádal už více než 80bodový náskok a o jeho obhajobě titulu z loňska už pochybuje jen málokdo. Tím spíš, když se jeho největší rivalové trápí. Jediným, kdo by mohl Nizozemce díky rychlému vozu ohrozit je jeho stájový kolega. Pérez však v posledních týdnech neprožívá nejlepší období sezony a v posledních závodech ztrácí. Rychlost v poslední době pomalu nachází Ferrari v čele s Leclercem. Na dominantní Red Bully je to však stále proklatě málo. I přes některé pozitivní záblesky během roku zatím dál výrazně ztrácí i Mercedes. Lewis Hamilton ovšem v minulosti dokázal, že na domácí trati se mu obzvlášť daří. Překvapit může i Aston Martin. Ostatně Fernando Alonso je stále třetím mužem průběžného pořadí šampionátu. Ohrozí někdo hegemonii Verstappena? Kdo bude slavit na stupních vítězů? Na to si můžete vsadit s bonusem u Fortuny.

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Účast osob mladších 18 let na hazardní hře je přísně zakázána.

Doporučujeme

Články odjinud