Formule 1 se přesouvá do Asie. Prodlouží Verstappen v Singapuru rekordní šňůru vítězství? | Despositofoto

Despositofoto

Formule 1 se přesouvá do Asie. Prodlouží Verstappen v Singapuru rekordní šňůru vítězství?

Velká cena Singapuru během nadcházejícího víkendu odstartuje krátké asijské turné Formule 1. Závodníky při něm čekají tři Grand Prix během čtyř týdnů, následovat bude Japonsko a Katar. Závod na singapurském okruhu Marina Bay bude ovšem v mnohém specifický, městská trať totiž už v minulosti několikrát ukázala, jak bývá ošidná. Favoritem je i přesto jednoznačný vládce této sezony Max Verstappen. Dokáže někdo ohrozit jeho hegemonii? Dozvíme se v neděli 17. září!

Dosavadní průběh sezony nenechává nikoho na pochybách, kdo je jejím králem. Nizozemec Verstappen ovládl už 12 ze 14 zatím absolvovaných Velkých cen. Naposledy v italské Monze přitom desátým vítězstvím v řadě překonal historický rekord v nejdelší sérii triumfů za sebou. Jeho tým Red Bull navíc už vyhlásil útok na ovládnutí všech Grand Prix této sezony, což se dosud žádné stáji v F1 nepodařilo. Právě VC Singapuru ovšem může být podle rakouského týmu nejzrádnější.

První Velká cena Singapuru se jela už v roce 1966, elitní závody Formule 1 se však v tomto městském státu poprvé konaly až v roce 2008. Grand Prix na okruhu ve slavném zálivu Marina Bay se od té doby jezdí vždy večer, piloti se tak uličkami města prohánějí vysokou rychlostí pod umělým osvětlením. I kvůli tomu a jejímu městskému charakteru se tak trať řadí k nejnáročnějším v celém seriálu a výjimkou nejsou časté výjezdy safety caru. Rekordmanem okruhu je s pěti triumfy Sebastian Vettel, mezi aktivními jezdci má nejlepší vzpomínky na trať Lewis Hamilton, který zde slavil už čtyřikrát. Oproti minulosti však trať v Marina Bay prošla několika úpravami, například místo dřívějších 23 zatáček jich nyní zůstalo 19. Piloti je budou v neděli absolvovat v celkem 62 kolech.

Jako jednoznačný favorit cestuje do jihovýchodní Asie Max Verstappen. Ten si bude chtít na Marina Bay spravit chuť po loňské nepříliš povedené Velké ceně, v níž obsadil až osmé místo. Jeho letošní dominance je však ohromující. Obhájcem prvního místa z loňska v Singapuru bude Nizozemcům stájový kolega Sergio Perez, který se však i přes povedený start do sezony v poslední době spíše trápí a na svého týmového parťáka výrazně ztrácí. Konkurentem pro Red Bull může být v Singapuru Ferrari. Italskému týmu se povedl závod na Monze a na okruhu Marina Bay může zúročit rychlost z posledních týdnů. Pokud by se rudým vozům vyvedla kvalifikace, mohou Leclerc a Sainz na městské trati, kde se zpravidla složitě předjíždí, ostatním pořádně zatopit. Ambice na přední příčky bude mít i Mercedes a Lewis Hamilton, který se nedávno týmu upsal na další dva roky. O stupně se pokusí zabojovat také Hamiltonův mladší kolega George Russel. Ztracenou rychlost z první poloviny sezony se pak pokusí Aston Martin s Fernandem Alonsem. Specifická trať však může přinést i spoustu překvapení a vepředu se tak může objevit i někdo úplně jiný. Bude pokračovat Verstappenovo kralování nebo se dočkáme změny? A kdo bude slavit stupně vítězů a body? Na to si můžete vsadit s bonusem u Fortuny.

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Účast osob mladších 18 let na hazardní hře je přísně zakázána.

Doporučujeme

Články odjinud