Formule 1 po roce 2015 v Austrálii zůstane, tvrdí pořadatel závodu

Šéf melbournského závodu Ron Walker odmítl možnost, že by Austrálie skončila ve formuli 1, až jí za čtyři roky vyprší současná smlouva.
Formule 1 po roce 2015 v Austrálii zůstane, tvrdí pořadatel závodu

Grand Prix Austrálie je jako mnoho dalších závodů formule 1 ztrátovým podnikem, jehož bilanci musí vyrovnávat peníze daňových poplatníků. Několik australských politiků v čele se starostou Melbourne proto navrhlo, aby nebyla prodloužena současná smlouva na F1, která vyprší v roce 2015.

"Se vší úctou k panu starostovi, poplatek za závod se ho nijak netýká," řekl šéf závodu Ron Walker pro Autosport. "Je to záležitost vlády státu Victoria, ta podepisuje smlouvu. V Austrálii právě byly volby a až bude mít premiér možnost se setkat s panem Ecclestonem, jsem si jistý, že si padnou do oka."

Podle Walkera je nesprávné se zabývat jen samotnou ztrátou v hospodaření závodu, která loni činila 50 miliónů australských dolarů. Podle něj totiž přináší Grand Prix celkové benefity pro Melbourne a Austrálii ve výši 160 miliónů a k tomu 20 miliónů navíc, které se vyberou na daních. Podobná reklama, kterou městu zajišťuje formule 1, by podle něj stála 100 miliónů dolarů.

Walker je proto přesvědčený, že budoucnost GP Austrálie po roce 2015 je zajištěna. "Myslím, že je velmi jistá. Obě strany mají pětiletou opci," prozradil. "A pan Ecclestone uznává, že tohle je pro formuli 1 skvělé město. Je jako Montreal, když ho ztratili, tak obrátili a chtěli ho zpět."

Šéf formule 1 nedávno potvrdil, že by jedním z řešení pro Austrálii mohlo být vybudování stálého okruhu pro královnu motorsportu. Walker se domnívá, že když vláda investovala miliardu do tenisového centra, mohla být najít peníze i na tento projekt. Rozhodnutí podle něj musí padnout nejpozději příští rok.

Walker ví, že kdyby Austrálie formuli 1 ztratila, těžko by ji získávala zpět. Kromě starosty New Yorku, který chce Grand Prix na Staten Islandu, jsou i další zájemci o vstup do kalendáře. "Rozvojové země potřebují publicitu, proto arabské země chtěly závody. Bylo to ideální pro Malajsii a skvělé pro Singapur. Bude to skvělé pro Indii, aby podpořila cestovní ruch v Dillí," dodal.

Další článek: Pirelli využívá změny pravidel, jezdci dostanou v pátek víc pneumatik