Formule 1 může přijít až o čtyři týmy, varuje Brown

Formule 1 se jako většina světa zastavila v důsledku epidemie koronaviru. Současná situace bude mít dopad na finance týmů. Podle Zaka Browna mohou až čtyři týmy skončit.
Formule 1 může přijít až o čtyři týmy, varuje Brown

V době, kdy se nezávodí, týmy pochopitelně ušetří část finančních prostředků. Na druhou stranu existují náklady, které je potřeba platit bez ohledu na délku vynucené přestávky a počet zrušených závodů. 

Už dnes je jisté, že příjmy týmů budou dramaticky klesat. Nižší budou příjmy z komerčních práv ale také od sponzorů.

Zak Brown věří, že F1 musí podniknout kroky, jako je třeba další sníženi rozpočtového stropu, který vstoupí v platnost v roce 2021.

„Pro týmy je to potenciálně zničující,“ řekl Brown pro BBC Sport. „A pokud to bude zničující pro dostatek týmů, tak to velmi ohrožuje F1 jako celek.“

„Je možné si představit v kontextu toho, co se právě teď ve světě děje, že pokud se s touto situací nebudeme zabývat velmi agresivně, tak zmizí dva týmy? Jo.“

„Ve skutečnosti to vidím tak, že zmizí čtyři týmy, pokud to nebude řešeno správným způsobem.“

Na rozpočtový strop dosáhne polovina týmů, říká Brown z McLarenu

Na rozpočtový strop dosáhne polovina týmů, říká Brown z McLarenu

„Myslet si, vzhledem k tomu, jak dlouho trvá rozběhnutí týmu F1 a s ohledem na hospodářskou a zdravotní krizi, ve které se právě teď nacházíme, že budeme mít zástup lidí, kteří by převzali týmy, jako tomu bylo v minulosti ... Nemyslím si, že načasování by mohlo být z tohoto hlediska horší. F1 je v tuto chvíli ve velmi křehkém stavu.“

„V současné době máme na startu 10 týmů, 20 aut. Ještě nedávno po finanční krizi jsme měli 18 aut.“

„Myslím, že je to o limitu, takže ve skutečnosti bychom si pravděpodobně mohli dovolit jeden ztratit. Při dvou se dostanete do červené zóny a myslím, že při třech budeme mít velmi, velmi podstatné problémy.“

Formule 1 už odložila zavedení nových technických pravidel na rok 2022 a očekává se, že nakonec budou odložena dokonce až na rok 2023.

Rozpočtový strop ale bude zaveden už v příštím roce a existuje slušný tlak na to, aby byl nižší, než původně navrhovaných 175 milionů dolarů. Nový strop má být ve výši 150 milionů, ale někteří by si dokázali představit i nižší částku. Podle Browna je jeden ze tří velkých týmů ochoten posunout rozpočtový strop ještě níže. 

Foto: Getty Images / Clive Mason

Další článek: Musíme počítat už i s Williamsem, ví Norris

19:01 | Ferrari potvrdilo, že Charles Leclerc dostane v Soči novou pohonnou jednotku. Čeká ho tak start z konce pole. Kdy novou a vylepšenou pohonnou jednotku nasadí Sainz se rozhodne později.
20. září | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
20. září | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00