Formule 1 generuje nejméně nových vítězů v historii

Ve formuli 1 se nestává moc často, že závod vyhraje nějaká neokoukaná tvář. Statistiky to potvrzují. Současná doba je v tomto ohledu nejhorší v historii.

Charles Lecler vyhrál ve Spa svůj první závod ve formuli 1. O týden později k tomu přidal ještě vítězství v Itálii. Monačan se stal 108. vítězem v historii formule 1. Tohle číslo je reálně trochu nadhodnocené, protože ho navyšují vítězství v Indianapolis, které bylo v 50. letech součástí kalendáře F1.

V posledních letech se nám seznam vítězů rozšiřuje jen velmi pomalu. V tomto desetiletí jsme poznali jen šest nových vítězů:

  • Charles Leclerc: Belgie 2019
  • Valtteri Bottas: Ruska 2017
  • Max Verstappen: Španělsko 2016
  • Daniel Ricciardo: Kanada 2014
  • Pastor Maldonado: Španělsko 2012
  • Nico Rosberg: Čína 2012

Web RaceFans to nedávno spočítal a zjistil, že zažíváme období s nejmenším počtem nových vítězů v historii.

Správně bychom měli posuzovat desetiletí, které začínají vždy rokem s číslem 1. Aktuální desetiletí tedy začalo v roce 2011 a potrvá do konce příštího roku. Vzhledem k tomu, že máme rok 2019 a F1 odstartovala v roce 1950, můžeme použít vždy roky 0 až 9 – tedy 1950 až 1959 atd.

Počty nových vítězů

V průběhu historie F1 se nám měnil počet závodů, který má na tuto statistiku vliv. Vzali jsme proto počet závodů v dané periodě, počet nových vítězů a obě hodnoty vydělili. Mělo by tedy jít o průměrný počet závodů, po který jsme museli čekat na nového vítěze:

Není žádným překvapením, že současná doba novým vítězům nepřeje. V poslední době vyhrávají jen tři týmy – Mercedes, Ferrari a Red Bull.

Generování nových vítězů je tak závislé jen na obměnách jejich jezdeckých sestav. Poslední vítězství jiného týmu se datuje ke GP Austrálie 2013, kdy vyhrál Lotus, ale zásluhou veterána F1 Kimiho Räikkönena.

Vítězové grand prix (2014-2019)

Vítězeství dle týmů (2014-2019)

Foto: Activepictures / Jiří Křenek

Další článek: Bottas nevzdává souboj o titul. Bude ale potřeba hodně štěstí, uvědomuje si