Formule 1 chce zezelenat. Chystá se zavést syntetická paliva

Formule 1 dokončuje nová pravidla. Týmy by je měly dostat v nadcházejících dnech.
Formule 1 chce zezelenat. Chystá se zavést syntetická paliva

Týmy F1 dostanou brzy návrh technických, sportovních i finančních pravidel pro rok 2021. Světová rada motorsportu by je podle Auto Motor und Sport měla schválit 14. června.

Také poté bude prostor pro diskusi, ale jen do konce měsíce. Poté by už by musely být pravidla schválena jednomyslně. Odklad ukončení celého procesu na říjen neprošel.

V nových pravidlech bude spousta novinek. Jednou z nich je maximální rozvor kol, který bude 3,55 m místo původně plánovaných 3,4 m.

Hlavním cílem technických změn je usnadnit předjíždění. Pravidla vyjdou z nejnovějšího konceptu technické skupiny F1 a FIA zvaného „Juliette“.

Abiteboul: Pravidla pro rok 2021 jsou hotové z 80 až 90%, červnový termín nestihneme

Abiteboul: Pravidla pro rok 2021 jsou hotové z 80 až 90%, červnový termín nestihneme

Syntetická paliva

Podle Auto Motor und Sport chystá F1 na rok 2021 zavedení syntetických paliv, které budou z pohledu emisí CO2 neutrální. Nepůjde to ale hned. V současné době není možné vyrobit dostatek paliva pro celou sezónu formule 1, která neobsahuje jen závodní víkendy, ale také testy na trati a dynamometrech.

Fotogalerie: Plameny a kouř ve formuli 1

Fotogalerie: Plameny a kouř ve formuli 1

Na začátku v roce 2021 bude palivo F1 obsahovat zřejmě jen 20 % syntetické složky. Postupně by se měl její podíl zvyšovat okolo 10 % ročně.

Cílem je také zvýšit účinnost motorů. Už dnes není se svými 50 % vůbec špatná. F1 se chce do roku 2025 dostat na 60 %.

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Alonso pro příští rok vyloučil účast v kompletní sezóně IndyCar

10:25 | Třetí současný jezdec pojede virtuální Le Mans. K Norrisovi a Verstappenovi (se stejným vozem) se připojí také Pierre Gasly, který bude v týmu třeba s Vergnem.
9:39 | Obrat McLaren Group v prvním čtvrtletí: 2019: 284 milionů liber 2020: 109 milionů liber
22. května | F1 potvrdila, že stále jedná s britskou vládou o pořádání závodů. Nyní je komplikuje nutnost karantény po přicestování do země...
22. května | Podle Sky Sports by se v Silverstonu mohlo jet později v létě, až skončí opatření (nutnost karantény po příjezdu do země). Šéf okruhu je v tomto optimistický.