Formule 1 chce být zelenější než formule E. Symonds mluví o dvoutaktním motoru

Formule 1 si současné hybridní pohonné jednotky ponechá přibližně do roku 2025. Zelenat má postupným zvyšováním biosložky. Poté by měly přijít i nové motory.

Není to tak dávno, co formule 1 v rámci změn pro rok 2021 diskutovala také o změnách v oblasti pohonných jednotek. Důvodů mělo být několik – snížení nákladů, lepší zvuk a také přilákání nových výrobců. Nakonec ale v této oblasti k žádným větším změnám nedojde. Jedním z argumentů bylo, že se neobjevil žádný nový vážný zájemce ze stran výrobců. 

Základní pohled na technická pravidla pro sezónu 2022

Základní pohled na technická pravidla pro sezónu 2022

Nyní má F1 nové téma. Chce být dokonce papežštější než papež – konkrétně zelenější než elektrická formule E. Fanoušci se ale nemusí obávat příchodu elektrické formule 1. Současné pohonné jednotky mají vydržet do roku 2025 (přibližně). Poté je podle současné představy F1 možná nahradí dvoutaktní motory na ekologická pravidla.

„Byl bych rád, kdyby šlo o dvoutakt,“ řekl Pat Symonds, technický ředitel formule 1 na energetické konferenci Motorsport Industry Association. Symondsova slova přinesl web motorsportmagazine.com.

„Jsou účinnější, mají skvělý zvuk z výfuků a řada problémů spojená se starými dvoutakty už není relevantní.“

F1 nebude elektrická celá desetiletí, říká Todt. Cowell navrhuje palivo „z nebe“

F1 nebude elektrická celá desetiletí, říká Todt. Cowell navrhuje palivo „z nebe“

Nové motory pravděpodobně zůstanou hybridy, ale budou poháněné syntetickým palivem vyrobeným z kombinace vodíku a uhlíku, který bude zachytáván ze vzduchu.

Podobný pohon by měla mít i letadla, která budou dopravovat náklad na grand prix.

Výzkum představený na konferenci ukázal, že elektrická závodní auta by mohla být zodpovědná za dvojnásobnou úroveň emisí uhlíku než hybridní závodní auta a to kvůli emisím, které vznikají při výrobě baterií.

„Určitě si myslím, že spalovací motor má dlouhou budoucnost a myslím si, že má budoucnost, která je delší, než si mnozí politici uvědomují, protože politici spoléhají ve všem na elektrická auta.“

„Na elektrických autech není nic špatného, ​​ale existují důvody, proč nejsou řešením pro každého.“

Krásné ženy a formule 1

Krásné ženy a formule 1

Podle Symondse dosahují motory s protiběžnými písty v silničních vozech padesátiprocentní účinnosti.

„Přímé vstřikování, přetlakové plnění a nové systémy zapalování umožnily, aby byly nové verze dvoutaktních motorů velmi účinné a velmi přátelské k emisím. Myslím, že pro ně existuje dobrá budoucnost.“

Zelenější paliva

Podle článku 19.4.4 současných technických pravidel musí paliva obsahovat 5,75 % biosložky. Podle článku 16.4.4 technických pravidel pro rok 2021 musí podíl „udržitelného ethanolu“ dosáhnout nově 10 % a podle předpokladů se bude toto procento v dalších letech zvyšovat.

Další článek: Od Vettela se mám ještě hodně co učit, říká Leclerc

15:34 | Alfa Romeo alias Sauber upravuje název týmu z Alfa Romeo Racing ORLEN na Alfa Romeo F1 Team ORLEN.
14:06 | Po socnetech koluje údajná fotografie nového ferrari s trikolorou a logem k 75. výročí. Jde ale jen o fanouškovský model. Více zde: odkaz (ale vypadá pěkně, to zase jo).
18. ledna | Mercedes představí svůj vůz 18. února.
17. ledna | Objevila se spekulace, že by Cyril Abiteboul mohl pracovat pro Red Bull. Měl by na starost motorové oddělení. Pikantní to možnost..