Force Indii se nelíbí struktura vedení F1. Souhlasila s ní, namítá FIA

Menší týmy začínají protestovat proti řídící struktuře, která funguje ve formuli 1. Ale určila ji Concordská dohoda, kterou podepsali všichni.
Force Indii se nelíbí struktura vedení F1. Souhlasila s ní, namítá FIA

Od letošní sezóny funguje ve formuli 1 legislativní proces jinak než v minulosti, může za to nová Concordská dohoda. Dříve jednaly všechny týmy společně v rámci pracovních skupin a dávaly dohromady návrhy na změny pravidel.

Pracovní skupiny nyní nahradila Strategická skupina, ve které je zastoupeno už jen šest týmů (Red Bull, Mercedes, Ferrari, McLaren, Williams a Lotus). Ta sice nemá zákonodárnou moc, protože pokud se mají její návrhy dostat do pravidel, musí je nejdříve schválit Komise F1 a následně Světová rada motorsportu, ale ostatním stájím vadí, že jsou vyloučené z procesu diskuzí a tvorby návrhů, které jdou pak legislativním procesem dál.

Ukázalo se to především na zrušení plánu na zavedení rozpočtového stropu, ke kterému dospěla právě Strategická skupina. Kdyby jednání proběhlo se všemi týmy, velmi pravděpodobně by mělo stejný výsledek, protože zavedení rozpočtového stropu v příštím roce vyžaduje jednomyslnou shodu, která neexistuje, nicméně malé týmy se cítí dotčené, že se jednalo bez nich.

Menší týmy se rozpočtového stropu vzdát nechtějí

Menší týmy se rozpočtového stropu vzdát nechtějí

„Myslím, že to ukazuje nedostatky systému, jak je dnes nastavený,“ kritizoval zástupce šéfa Force Indie Bob Fernley v rozhovoru pro Autosport. „Je (Strategická skupina) naprosto nepřijatelná, na to my svůj názor nikdy nezměníme.“

„Jak můžete obohatit šest velmi silných týmů a zbavit hlasovacího práva šest ostatních, a očekávat, že těch šest bude spokojených? Budeme dál proti tomu, protože jsme nikdy neustoupili. Snažíme se být ve své kritice konstruktivní, nicméně kritičtí. Musíme se toho držet.“

Jenomže takhle nastavila řídící strukturu nová Concordská dohoda, pod kterou se všichni dobrovolně podepsali. Prezident FIA Jean Todt proto nevidí důvod pro změny.

„Abych byl férový, tak někteří z těch, co nejsou ve Strategické skupině, nejsou spokojení, a já s nimi dokážu sympatizovat. Ale všichni podepsali Concordskou dohodu s vědomím, že to takhle bude. Nebylo to: ‚Podepište Concorda a my vám potom řekneme, jak bude fungovat vedení.“

Další článek: Nejlépe placení jsou ve formuli 1 Alonso a Hamilton

14:51 | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
10:10 | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
8:58 | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.