Force India: Red Bullu měl být zakázán start do závodu

Red Bull byl v Abú Dhabí vyloučen z kvalifikace kvůli porušení technických pravidel. Vettel i Ricciardo tak nakonec startovali z boxů. Podle Force Indie měl být ale trest přísnější.
Force India: Red Bullu měl být zakázán start do závodu

Při kontrole předních křídel vozů 01 (Vettel) a 03 (Ricciardo) bylo zjištěno, že klapky předního křídla byly navrženy tak, aby se prohnuly pod aerodynamickým zatížením, stojí v oficiálním zápise delegáta FIA.

Red Bull byl za porušení článku 3.15 Technických pravidel vyloučen z kvalifikace, ale Force India si myslí, že to byl až příliš mírný trest.

Technický šéf Force Indie si nebere servítky. „Kdyby se to stalo nám, byli bychom vyloučení stejně, jako se to stalo týmu BAR v roce 2005 kvůli palivové nádrži,“ říká Andy Green. BAR byl tehdy vyloučen ze závodu v San Marinu a dostal navíc stopku pro další dva závody.

„Ale Red Bull musel startovat pouze z boxové uličky. Za nelegální křídlo byl mírnější trest, než jaký dostal Romain Grosjean po výměně motoru,“ dodává Green. Připomeňme, že Grosjean nakonec startoval poslední a musel na začátku závodu ještě absolvovat průjezd boxy. To vše za to, že nasadil dvě šesté části pohonné jednotky.

Red Bull se během Abú Dhabí vymlouval, dokonce obvinil Williams, že má také ohebné křídlo. Nyní si ale sype popel na hlavu. „Byla to hloupá chyba z naší strany,“ řekl Helmut Marko pro Motorsport.com. „Řekl bych, že to byl naivní výklad pravidel. Mysleli jsme si, že to je v rámci pravidel.“

Další článek: Video: Coulthard si vyzkoušel vozy Williamsu

12:32 | Sainz a Leclerc se příští týden svezou ve voze SF71H z roku 2018. Každý bude jezdit jeden den.
9:12 | Lando Norris dokončil karanténu a z Dubaje se vrátil do Velké Británie.
20. ledna | Loňský vůz Alfy Romeo měl označení C39, letošní bude mít C41, protože C40 je již dávno rozpracovaný vůz pro rok 2022 (původně 2021).
20. ledna | Alfa Romeo dnes potvrdila datum a místo prezentace 22. února ve Varšavě.