Force India prohrála soud s Aerolabem a musí splatit dluh

Dlouhodobý spor mezi Force Indií, Caterhamem a Aerolabem o zneužití duševního vlastnictví je zřejmě definitivně u konce, soud dal za pravdu týmu Tonyho Fernandese.
Force India prohrála soud s Aerolabem a musí splatit dluh

Tato kauza začala v roce 2009, když se společnost Aerolab rozešla s Force Indií. Udělala to proto, že jí indický tým neplatil za služby ve vývoji vozu. S Aerolabem pak navázala spolupráci stáj Caterham (tehdy pod názvem Lotus Racing), pro niž začal pracovat po odchodu z Force Indie Mike Gascoyne.

Force India poté obvinila Aerolab, Caterham a Mika Gascoyna, že při vývoji vozu T127 využili její duševní vlastnictví, a žádala odškodné. Soud, mezi jehož technickými konzultanty byl i bývalý technický ředitel Ligieru Frank Dernie, ale dospěl k závěru, že T127 nebyl postaven na základě dat Force Indie a že k žádnému systematickému kopírování dat nedošlo.

Konstatoval ale, že si technici Aerolabu usnadnili práci zkopírováním některých základních počítačových souborů Force Indie, což ocenil jako menší porušení práv duševního vlastnictví a vyměřil za to indickému týmu odškodnění 25 tisíc eur.

Soud ovšem také uznal, že Force India pořád dluží Aerolabu za odvedenou práci do roku 2009, a uložil jí zaplatit 850 tisíc eur. Bilance soudního rozhodnutí je tak pro tým Vidžaje Mallyi velmi negativní.

"Vždy jsem říkal, že tento případ otevřela Force India jen kvůli tomu, aby oddálila platbu za provedenou práci," komentoval šéf Aerolabu Jean-Claude Migeot.

Force India se však domnívá, že jí soud dal za pravdu a požádala FIA, aby verdikt prozkoumala. Zřejmě bude chtít pro Caterham sankce.

Další článek: Co jste možná nevěděli o Sebastianu Vettelovi

14:06 | Sebastian Vettel dává do aukce "duhovou" helmu, kterou měl v Turecku. Dražba začne na jeho webu po závodě. Má jít o jedinou Vettelovu helmu z doby u Ferrari, která se dostane do soukromých rukou.
10:01 | Před 45 lety zemřel společně s pěti dalšími členy svého týmu při letecké nehodě Graham Hill. Vraceli se z testu na okruhu Paula Ricarda. Hill byl prvním a je stále jediným držitelem trojité koruny.
28. listopadu | McLaren potvrdil, že Sainze vyřadil problém se zadními brzdami.
28. listopadu | Alex Albon po včerejší nehodě mění šasi.

GP Bahrajnu 2020

Pátek 27. listopadu 2020
1. trénink Hamilton (1:29.033)
2. trénink Hamilton (1:28.971)
Sobota 28. listopadu 2020
3. trénink Verstappen (1:28.355)
Kvalifikace Hamilton (1:27.264)
Neděle 29. listopadu 2020
Závod 15.10