Force India podezírá Lotus z kopírování vozu

Mike Gascoyne plagiátorství popírá.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

Tým Force India si se zájmem prohlédl fotografie prvního modelu monopostu Lotus (vpravo) pro aerodynamický tunel. Inženýři indické stáje na nich našli několik podobností se svým letošním dílem z úvodu sezóny (vlevo) a začali se o dění u malajského týmu zajímat detailně. 

Pojítkem mezi oběma vozy by mohl být Mike Gascoyne, který dříve pracoval u Force Indie a nyní zastává pozici technického ředitele týmu Lotus. Podobnosti jsou zřejmé především u předního přítlačného křídla. Navíc pneumatiky vozu nesly popisky zaměstnanců Force Indie, takže musely pocházet z její továrny.

Podle Autosportu tým Vidžaje Mallyi sleduje dění u Lotusu, ale žádné další kroky zatím nepodnikl. Změnit by se to mohlo ve chvíli, kdy Malajci podepíší Concordskou dohodu, protože ta závazně určuje, že žádný díl vozu nesmí být navržen nebo postaven zaměstnancem jiného týmu.

"Náš model pro aerodynamický tunel byl samozřejmě navržen Fondtechem v Itálii," oponoval Gascoyne. "Je založený na šasi 2010, protože bude vozit velké množství paliva. Má motor Cosworth, převodovku Xtrac, naše zavěšení a další věci, které jsme navrhli. Kluci od Fondmetalu na něm odvedli obecnou práci."

"Někteří zaměstnanci pracují na různých projektech. Zatímco nemůžete někoho kopírovat, nebo převzít jeho návrhy, můžete využít své odborné znalosti a u nich budete vycházet z toho, co víte o směrech, kterými se vývoj ubírá. To se také stalo."

Podle Gascoyna se v případě pochybností má Force Indie obrátit na Fondtech, protože ten je autorem designu modelu vozu.

Další článek: Automobilka Renault oznámí svojí strategii pro F1 do konce roku

20. září | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
20. září | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.
19. září | F1 má tento víkend volno, ale večer ve 21:00 se jede závod IndyCar na slavném okruhu Laguna Seca. Sledovat ho můžete prostřednictvím služby DAZN (stojí 39 Kč měsíčně).

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00