Finanční restrukturalizace v McLarenu. Tým prodává své sídlo, bude si ho pronajímat

Když McLaren oznámil, že prodává své ikonické sídlo ve Wokingu od architekta Normana Fostera, fanoušky týmu začala jímat hrůza. Ale je na tom slavná britská značka po finanční stránce skutečně tak špatně?

Kvůli koronavirové krizi byl McLaren nucen propouštět a také musel zažádat bahrajnskou národní banku o obří půjčku ve výši 150 milionů liber. Když se navíc na slavném sídle britského týmu objevila cedulka „na prodej“, mnozí už viděli budoucnost celé značky opravdu černě.

Každý si totiž prodej slavného technologického centra, které McLaren otevřel v roce 2003, automaticky spojoval s finančními potížemi, do kterých se ostrovní tým formule 1 dostal vinou šíření nemoci Covid-19 nejenom ve Velké Británii. Skutečně ale McLaren prodává svůj skvost kvůli „koroně“?

Ne tak docela, pravda leží jinde. Složitý proces prodeje budovy McLaren Technology Center, za kterou byl architekt Norman Foster v roce 2005 nominován na Stirlingovu cenu, odstartoval už v březnu nový předseda představenstva McLaren Group Paul Walsh.

Walsh svým počínáním sleduje rychlý zisk velkého finančního obnosu do pokladny McLarenu. Získanou částku by britská značka následně mohla použít na nutné investice pro svůj další rozvoj. Walsh chce postupovat podle světového trendu. Velké společnosti jsou totiž jen zřídkakdy vlastníky svých sídel, většinou si je jen pronajímají.

„Proč je tak obrovská částka svázána v nemovitosti? Nejsme realitní kancelář. Jsme závodní tým a výrobce automobilů. A tohle je začátek naší cesty k vyváženému účetnictví,“ rozpovídal se o prodeji sídla McLarenu šéf značky Zak Brown pro web motorsport.com.

„Myslím si, že většina společností na této planetě ve skutečnosti svá sídla nevlastní, místo toho v nich přebývají jako nájemci.“

„V té budově máme velký balík peněz. To není právě nejefektivnější využití financí, když přemýšlíte o dalších investicích do podnikání.“

„Proto ji někomu prodáme. Poté s kupcem uzavřeme extrémně dlouhou nájemní smlouvu a prostředky získané z prodeje investujeme a podpoříme tak růst našeho byznysu,“ věří Brown.

Oficiální oznámení o prodeji sídla McLarenu ve Wokingu bylo učiněno až nyní, protože doposud musel Paul Walsh řešit především akutní interní problémy spojené s koronavirovou pandemií.

„Paul začal činit rozhodnutí a určuje směr našich investic. Díky tomu jako společnost vyrosteme a budeme finančně silnější,“ dodal Brown.

Další článek: Peugeot potvrdil vstup do WEC a Le Mans, ByKolles staví vlastní hypervůz

Témata článku: ,