Finále WEC nabídne bitvu o devět titulů, šanci má i Montoya

Poslední závod sezony vytrvalostního mistrovství světa FIA WEC přinese ve všech pěti jezdeckých kategoriích velkou titulovou bitvu, ve dvou z pěti případů dokonce o tituly mistrů světa. Ve hře je v Bahrajnu ještě 39 bodů - bod za pole position a dalších 38 za vítězství v sobotním osmihodinovém závodě.
Foto: Toyota Gazoo Racing
Finále WEC nabídne bitvu o devět titulů, šanci má i Montoya | Foto: Toyota Gazoo Racing

Ve třídě Le Mans Hypercar je už Toyota jistým vítězem poháru konstruktérů, mezi jejími dvěma posádkami se však ještě bude bojovat o tituly mistrů světa.

Jezdci Toyoty #7 Jose Maria Lopez, Kamuj Kobajaši a Mike Conway vedou šampionát se 145 body, zatímco jezdci sesterského hypervozu GR010 Hybrid #8 Sébastien Buemi, Kazuki Nakadžima a Brendon Hartley ztrácejí 15 bodů.

Toyota získala v Bahrajnu titul v hypercarech. Mezi jezdci se rozhodne za týden a to i v dalších kategoriích

Toyota získala v Bahrajnu titul v hypercarech. Mezi jezdci se rozhodne za týden a to i v dalších kategoriích

Pokud jezdci "sedmičky" v pátek získají bod za pole position a sobotní závod dojedou alespoň na třetím místě, tak budou bez ohledu na případně vítězství Toyoty #8 slavit titul mistrů světa.

Pokud by pole position získala Toyota #8 a poté vyhrála i závod, potřebovala by posádka vozu #7 pro zisk titulu dojet na druhém místě. Kdyby jezdci „sedmičky“ dojeli až třetí za vozem Alpine, slavila by posádka vozu #8 o jediný bod.

Velké drama nás pravděpodobně čeká ve třídě LMP 2, kde může na vytrvalostní titul pomýšlet hned deset jezdců rozprostřených do posádek čtyř prototypů Oreca 07 Gibson.

Po vítězství v šestihodinovce minulou sobotu vedou tabulku letošní vítězové Le Mans Robin Frijns, Ferdinand Habsburg a Charles Milesi z týmu WRT s aktuálním ziskem 113 bodů. Druzí jsou Sean Gelael, Tom Blomqvist a Stoffel Vandoorne z vozu Oreca #28 stáje JOTA Sport. Pokud by jedna z prvních dvou posádek pořadí třídy LMP 2 v sobotu zvítězila, s jistotou získá titul šampionů.

Více než malou šanci na zisk titulu má také druhá posádka týmu JOTA Sport z vozu #38, ve kterém se střídají Anthony Davidson, Antonio Felix da Costa a Roberto Gonzalez. Tito tři ztrácejí na jezdce WRT 17 bodů. Pokud by zvítězili po startu z pole position a tým WRT by nezískal pódium, měla by posádka vozu #38 stejný počet 135 bodů jako posádka #28, avšak díky většímu počtu vítězství v sezoně by slavila titul.

Se ztrátou 25 bodů má matematickou šanci i úřadující šampion LMP 2 Phil Hanson z týmu Zaka Browna United Autosports, který se bude během osmi hodin střídat s Fabiem Schererem a Filipem Albuquerquem.

Velkou bitvu nabídne také podkategorie LMP 2 Pro-Am (pro posádky s bronzovým pilotem podle kategorizace FIA), kde vede šampionát Frits van Eerd z týmu Racing Team Nederland. Jeho parťáci Giedo van der Garde a Job van Uitert nemají na titul šanci, protože jim chybí body za vynechaný závod v Monze.

Van Eerd drží náskok pouhých 9 bodů na jezdce stáje DragonSpeed Juana Pabla Montoyu, Bena Hanleyho a Henrika Hedmana, šanci mají též Esteban Garcia a Norman Nato z týmu Realteam Racing, kteří na nizozemského podnikatele ztrácejí 10 bodů.

Pokud by v LMP 2 Pro-Am nakonec triumfoval americký tým DragonSpeed, slavil by Montoya první titul od roku 2019, kdy se stal společně s Danem Cameronem absolutním šampionem IMSA WeatherTech SportsCar Championship.

V podkategorii LMP 2 Pro-Am se bude bojovat pouze o 38 bodů, bod navíc za pole position by daný tým získal pouze v případě, že by vyhrál kvalifikaci v absolutním pořadí LMP 2.

Miro Konopka z ARC Bratislava je v rámci LMP 2 Pro-Am osmý s 57 body nastejno s Oliverem Webbem, od kterého se však po sobotní osmihodinovce odpoutá, protože Webb v Bahrajnu startovat nebude.

Konopka se v Bahrajnu na závěr sezony představí s novými týmovými parťáky, v typicky žlutém voze Oreca 07 Gibson se bude střídat s pilotem F3 Oliverem Caldwellem a šestinásobným účastníkem Le Mans Nelsonem Panciaticim. 

Ostře sledovaná bude v Bahrajnu třída LMGTE - PRO, kde svedou souboj o titul mistrů světa lídři šampionátu a jezdci Ferrari #51 James Calado a Alessandro Pier Guidi, kteří mají náskok jediného bodu na Kevina Estreho a Neela Janiho z Porsche #92. Stejně napínavá bude i bitva o značkový titul mezi Ferrari a Porsche.

Nicklas Nielsen, Francois Perrodo a Alessio Rovera vedou jezdecké pořadí třídy LMGTE - AM. Trojice, která se střídá ve Ferrari #83 stáje AF Corse, má nyní 112 bodů a jedinou hrozbu pro ni představují piloti britského týmu TF Sport a jeho Astonu Martin Felipe Fraga, Ben Keating a Dylan Pereira, kteří ztrácejí 21,5 bodu.

Kromě pěti jezdeckých titulů jsou ve hře taky čtyři týmové. Už bylo zmíněno, že Porsche a Ferrari dělí jediný bod v šampionátu pro značky vozů GTE. WRT, JOTA Sport a United Autosports jsou ve hře o titul v LMP 2, zatímco Racing Team Nederland, DragonSpeed a Realteam Racing mohou vyhrát LMP 2 Pro-Am. V LMGTE - AM nás čeká souboj mezi AF Corse a TF Sport.

Sobotní osmihodinový závod WEC v Bahrajnu odstartuje ve 12:00 a v plné délce ho živě nabídne Eurosport 2.

Váš názor Další článek: Leclerc věří, že Mexiko bude lepší než Austin
13:48 | V Saúdské Arábii bude v roli safety caru a medical caru opět Aston Martin. Tentokrát však nebude mít britskou závodní zelenou ale světlejší odstín inspirovaný vlajkou Saúdské Arábie.
10:11 | Šéf Williamsu Jost Capito měl pozitivní test na covid-19 a víkendu v Saúdské Arábii se tak nezúčastní.
8:14 | Aston Martin potvrdil, že došlo k menšímu požáru v odsávacím systému jeho aerodynamického tunelu.
21:04 | Podle Racing Chocs zasahují v továrně Astonu Martin hasiči.

GP Saúdské Arábie 2021

Pátek 3. prosince 2021
1. trénink 14.30–15.30
2. trénink 18.00–19.00
Sobota 4. prosince 2021
3. trénink 15.00–16.00
Kvalifikace 18.00–19.00
Neděle 5. prosince 2021
Závod 18.30