Finále sezony WEC: Toyota ovládla bahrajnskou kvalifikaci | Foto: Toyota Gazoo Racing

Foto: Toyota Gazoo Racing

Finále sezony WEC: Toyota ovládla bahrajnskou kvalifikaci

Už v sobotu vyvrcholí letošní sezona vytrvalostního mistrovství světa FIA WEC osmihodinovým závodem v Bahrajnu. Boj o titul mistrů světa svedou posádky obou továrních hypervozů Toyota GR010 Hybrid, které ovládly páteční kvalifikaci.

Nejzkušenější tým dominuje a prozatím nedává šanci nováčkům v čele s Ferrari, které vyhrálo letošní Le Mans. Závodní víkend WEC v Bahrajnu zatím probíhá pod taktovkou stáje Toyota, která s výjimkou třetího tréninku vyhrála všechny měřené session.

V páteční kvalifikaci se o pole position postaral Brendon Hartley s Toyotou #8. Novozélandský bývalý pilot formule 1 zajel nejlepší čas 1:46.564 a o téměř půl sekundy porazil stájového kolegu Kamuje Kobajašiho v sesterském voze #7. Toyota si tak zajistila první řadu na startovním roštu.

Díky Hartleyho pole position si posádka „osmičky“ připsala bonusový bod do šampionátu. Hartley, Buemi a Hirakawa tak nyní vedou mistrovství světa s průběžným ziskem 134 bodů, zatímco jejich nejbližší konkurenti Kobajaši, Conway a Lopez z Toyoty #7 mají bodů 118. Právě mezi oběma posádkami japonské tovární stáje bude probíhat největší boj o jezdecký titul. Teoretické šance živí i obě posádky italských hypervozů Ferrari 499P, nicméně jezdci Scuderie by potřebovali zázrak třeba v podobě odstoupení obou Toyot.

V neprospěch Ferrari hraje v Bahrajnu i fakt, že speciály 499P ve čtvrtek i v pátek výrazně ztrácely a jejich závodní tempo během náročné osmihodinovky je v tuto chvíli velkou otázkou. Nejblíže se k Toyotám v kvalifikaci přiblížil Alex Lynn s továrním Cadillacem LMDh, který na Hartleyho ztratil sedm desetin. Kevin Estre dostal do druhé řady na roštu na čtvrté místo tovární Porsche #6 a obě Ferrari se seřadila až na páté, respektive šesté pozici.

Derniéru třídy LMP 2 ve vytrvalostním mistrovství světa WEC okořenil ziskem pole position Tom Blomqvist. Brit s časem 1:52.290 vyhrál kvalifikaci pro tým Zaka Browna United Autosports.

Kategorie pro prototypy LMP 2 už bude od příštího roku pouze v šampionátech Asian Le Mans Series, European Le Mans Series a IMSA WeatherTech SportsCar Championship. Vůbec poslední mistrovský titul v LMP 2 v rámci WEC tak mohou získat Robert Kubica, Louis Deletraz a Rui Andrade z belgické stáje WRT. Jejich náskok před piloty polského týmu Inter Europol Competition činí 33 bodů (za vítězství se uděluje 38), pozice jezdců WRT před sobotním finále je tak více než luxusní.

Absolutní derniéra pak čeká na třídu LMGTE Am. Šampionát WEC je posledním seriálem, ve kterém startují vozy GTE. I zde však budou od sezony 2024 nahrazeny globálně nejrozšířenějšími speciály GT3. Vůbec poslední pole position historie s vozem GTE napříč celým světem motorsportu tak získala Belgičanka Sarah Bovy. Její zásluhou bude v sobotu z prvního místa startovat růžové Porsche stáje Iron Dames. O titulu už je poté v LMGTE Am dávno rozhodnuto. Získal ho tým Corvette Racing a jezdecká trojice Nicky Catsburg, Ben Keating, Nicolas Varrone.

Osmihodinový závod v Bahrajnu startuje v sobotu ve 12:00. Přímý přenos s českým komentářem Jiřího Šlégla a Zdeňka Míky můžete sledovat na Eurosportu 2 a na webu eurosport.com od 11:30.

Doporučujeme

Články odjinud