Finále GP2 s pikantní příchutí: Josef Král a Jan Charouz proti sobě

Finále GP2 v Abú Zabí, kde se o víkendu pojede také velká cena vozů formule 1, bude mít pro české barvy zajímavou příchuť: proti sobě totiž nastoupí dva čeští závodníci.
Finále GP2 s pikantní příchutí: Josef Král a Jan Charouz proti sobě

Pořadatelé seriálu GP2 se pro příští sezonu rozhodli spojit dvě jeho části: hlavní šampionát GP2 a asijskou sestřičku pod názvem GP2 Asia. Ta zavítala na okruhy v teplejších krajinách během zimní přestávky a sloužila zejména jako příprava mladých jezdců pro hlavní šampionát. Nasazovány byly vždy formule starší generace. To se ale s letošním rokem změnilo: v obou seriálech se nyní závodí se specifikací GP2/11. GP2 Asia tak trochu ztratila smysl, a proto bylo rozhodnuto o spojení.

Původním záměrem pořadatelů bylo zahájit novou sezonu GP2 Asia 2011/12 v Abú Zabí, kde se letos v listopadu pojede velká cena formule 1. Aby nedošlo k ochuzení programu víkendu, rozhodli se pořadatelé pro nemistrovský finálový závod letošní sezony GP2.

Zatímco Josef Král bude mít na svém kontě na konci víkendu 30 startů v GP2, pro Jana Charouze půjde o závodní debut.

"Na tuhle zkušenost se velmi těším,“ řekl Jan Charouz. „Má letošní sezona není nejlepší, takže doufám, že z tohoto posledního závodu sezony dostanu maximum. Jsem si jist, že mi Carlin poskytne takové auto, se kterým na to budu mít. V Abú Zabí jsem testovat v roce 2010, takže okruh už znám a doufám, že to bude užitečné.“

Josefu Královi se na okruhu Yas Marina daří: v roce 2009 zde vybojoval stupně vítězů, stejně jako letos, kdy vybojoval druhé místo. Před rokem získal úctyhodným výkonem v hlavním závodě pole position pro nedělní sprint.

„Jsem rád, že jsem zpátky v týmu, se kterým jsem odjel celou sezonu,“ řekl před odletem do emirátů Josef Král. „Doufám, že budeme stavět na zkušenostech, které jsme nasbírali, a že je proměníme v nějaký dobrý výsledek v Abú Zabí.“

Ve startovní listině se vyskytují velmi zajímavá jména: Za tým Coloni bude startovat letošní šampion Auto GP Ital Kevin Ceccon společně s rodákem z Monte Carla, Stefanem Albertem Colettim, letošním vítězem dvou závodů.

Šampion formule Renault 2.0 z roku 2009, Portugalec António Maria Melo Breyner Félix da Costa, jak zní jeho celé jméno, bude startovat pro Ocean Racing. Vloni testoval pro tým formule 1 Force India a letos získal jedno vítězství ve formuli GP3. Jeho kolegou bude Francouz Nicolas Marroc, letos závodil jen ve sportovních vozech a v Le Mans sérii.

Ve startovní listině se objeví dva Američané: Alexander Rossi (Caterham Team AirAsia) a Jake Rosenzweig (Barwa Addax). Ten bude startovat s Jolyonem Palmerem, Královým týmovým kolegou v Ardenu v sezoně 2011. S Rossim pojede Brazilec Luiz Tadeu Razia Filho, testovací pilot formule 1 Teamu Lotus, který od příští sezony ponese název Team Caterham.

Za Carlin Motorsport nastoupí Brit Max Chilton a Čech Jan Charouz. Do Tridentu se po účinkování v italské Monze vrátí Stéphane Richelmi z Monte Carla a z Rapaxu se přesune Kolumbijec Ómar Julián Leal Covelli, šampion italské formule 3000 z roku 2008. Vítěz jednoho závodu v Auto GP Rio Haryanto z Indonésie a Holanďan Nigel Melker (oba nováčci) budou závodit pro DAMS, který k titulu dovezl Romain Grosjean, jež v Abú Zabí usedne do kokpitu týmu formule 1 Lotus Renault GP během prvního pátečního tréninku.

Zkušený Daniel Clos ze Španělska a Rumun Mihai Marinescu, účastník dvou posledních ročníků formule 2 nastoupí v Abú Zabí za Rapax. Lotus ART nasadí Mexičana Estebana Gutiérreze, vítěze letošního závodu GP2 ve Valencii, a Angličana Jamese Calada, který vyhrál tamtéž, akorát ve formuli GP3.

Tým Racing Engineering nasadí zkušeného Švýcara Fabia Leimera (37 startů, 2 vítězství v GP2) a Francouze Nathanaël Berthona, který do hlavního šampionátu GP2 nastoupí poprvé, byť v GP2 Asia na okruhu v Abú Zabí již jel. Také iSport má jednoho zkušeného (Marcus Ericsson ze Švédska) a jednoho debutanta Toma Dillmanna z Francie.

Jediným, kdo zatím ještě neoznámil své jezdecké složení, je tým Super Nova.

Půlhodinový trénink a stejně dlouhá kvalifikace na hlavní závod GP2 se pojedou v pátek 11. listopadu v 7:15, respektive v 11:55. Sobotní závod odstartuje v 8:00 a nedělní v 10:30, tři a půl hodiny před startem Velké ceny Abú Zabí vozů formule 1. Oba závody GP2 vysílá živě televizní stanice NOVA Sport.

Diskuze (24) Další článek: Nejrychleji umí letos zastávky v boxech Red Bull a Mercedes
22:00 | Toto Wolff přiznal, že Mercedes má problémy se spolehlivostí, kterou stále úplně nepochopil. Bottas nasadil šestý motor.
18:52 | Valtteri Bottas nasazuje šestý motor. Dostane penalizaci 5 míst.
17:25 | Kromě Vettela odstartuje z poslední řady v Austinu také George Russell. Také on nasadí novou pohonnou jednotku.
17:23 | Americký jezdec Logan Sargeant, který závodí ve F3 za tým Charouz Racing System, se stal členem jezdecké akademie Williamsu.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Pérez
Sobota 23. října 2021
3. trénink 20.00–21.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00