Filmový dokument o Sennovi: rozdíl mezi krátkou a delší verzí

...aneb rozdíl mezi DVD a Blu-Ray. O víkendu měl českou DVD premiéru úspěšný a uznávaný dokument o Ayrtonu Sennovi. S ním je spojena debata na téma takzvané delší verze filmu.
Filmový dokument o Sennovi: rozdíl mezi krátkou a delší verzí

Ta má skoro dvě a tři čtvrtě hodiny, oproti standardní DVD délce filmu, který je dlouhý 106 minut. Je tedy otázkou, co navíc se vešlo do jedné extra hodiny.

Dobrá zpráva pro ty, kteří již mají doma krátší verzi filmu na DVD, nebo si ji teprve chystají pořídit. Nebo také pro ty, kteří preferují české znění. O žádné extra zajímavé záběry nebo scény nepřijdou.

Delší verze filmu je, jak jsme psali v recenzi v F1magu č. 17/11, poměrně často prokládána rozhovory dnes stále žijících lidí přímo na kameru.

Jedná se především o brazilského formulového reportéra televize Globo Reginalda Lemea, bývalého francouzského reportéra televize TF1 Pierra van Vlieta, bývalého reportéra americké televize ESPN Johna Bisignana a šéfa sportovní redakce Gurdianu Richarda Williamse.

Na kameru navíc mluví také (současný) Alain Prost a současný šéf skupiny McLaren Ron Dennis.

Film tak vlastně tvoří skládačku: archivní a často skvělé záběry z minulosti, včetně nikdy neviděných, a pak zmíněné rozhovory na kameru. Kratší verze filmu, která je v současné době dostupná na DVD, vznikla z delší verze filmu tím, že tyto rozhovory na kameru byly prostě odejmuty. Film tak tvoří pouze archivní záběry. Zmínění aktéři jsou tak pouze slyšet, protože v delší verzi filmu často hovoří také do archivních záběrů samotných. Důležité je, že z archivních záběrů v kratší verzi filmu nezmizel ani jeden.

Pokud patříte k fajnšmejkrům, kromě toho, že jste film již dávno viděli, nejspíš budete stát o verzi s rozhovory. Chcete si ale udělat hezký večer s přítelkyní/přítelem, známými, rodinnými příslušníky, a o svou radost z filmu se s nimi podělit? Jednoznačně kratší verze! Je budou dlouhé proslovy na kameru nudit, zejména proto, že v případě novinářů - přirozeně - jde pouze o komentář vzpomínek zvenku.

Jinak tomu může být u Rona Dennise a u Alaina Prosta. První jmenovaný totiž dokáže popsat vztah Senna - McLaren a Sennu samotného trochu obsáhleji, čímž získáte o něco přesnější obrázek o něm. Alain Prost dostane větší prostor, do některých situací to vnese lehce objektivnější světlo a Prost tak v 'jednodušší' verzi nevyzní jako čistý představitel zla. To, že se uměl orientovat v bahně politiky FIA a F1 obecně z něj samozřejmě a priori nedělá zloducha, stejně jako anděla ze Senny nedělá jeho nevinné podivování se nad lehce pokřivenými zákoutími sportu - minimálně tento prvek z kratší verze filmu zmizí. Nemyslím si ale, že by to přednesu pocty Sennovi nějak neférově pomohlo. Film stále dokáže přinést běžnému divákovi více, než co o této etapě formule 1 kdy věděl.

Na Blu-Ray nosičích se podle dostupných informací bude vyskytovat film kratší verze, tedy 106 minut. Toto nám distributor filmu, společnost Bontonfilm, slíbila potvrdit a upřesnit během zítřka (čtvrtek). Nakonec se mozaiková konstrukce dokumentu nemusí jevit jako špatná, protože chybějící rozhovory z delší verze filmu jsou na Blu-Ray dostupné ve formě bonusů. Ale pozor: na Blu-Ray je film pouze s českými titulky, tedy bez českého znění. Samozřejmě, že výhoda spojena s filmy na nosičích Blu-Ray, tedy vysoká obrazová kvalita snímku, zde padá. Záběry byly pořízeny před dlouhou dobou a použitím staré technologie, a tak to také přirozeně zůstane.

DVD film je již dnes běžně dostupný v obchodech, Blu-Ray disk bude v distribuci od 29. 8. 2011. Objednat jej můžete již dnes například zde za cenu 179,- Kč (DVD), resp. 446,- Kč (Blu-Ray).

Další článek: Přečtěte si nové číslo F1Magu o stagnující výměně jezdců ve formuli 1