FIA zveřejnila podrobnosti o porušení rozpočtového stropu i výši trestu

FIA dnes oficiálně uveřejnila podrobnosti o překročení rozpočtového stropu ze strany Red Bullu.
Foto: Getty Images / Mark Thompson
FIA zveřejnila podrobnosti o porušení rozpočtového stropu i výši trestu | Foto: Getty Images / Mark Thompson

Red Bull vloni překročil rozpočtový strop o 1,864 milionu liber (2,2 ,milionu dolarů), což je 1,6 % ze stanovaného rozpočtového stropu. Překročení do 5 % považuje FIA podle platných pravidel za „drobné“.

Red Bull a FIA uzavřeli dohodu o vině a trestu (Accepted Breach Agreement, ABA). Podle ní dostal za překročení pokutu ve výši 7 milionů dolarů a přijde o 10 % času na vývoj v aerodynamickém tunelu.

V něm by měl mít už tak méně času poté, co vyhrál Pohár konstruktérů. FIA stanovuje určitou referenci – 100 % reference má tým na sedmém místě. Každá pozice výše znamená 5 % méně, pozice níže znamená 5 % navíc.

Red Bull tak měl mít původně 70 % času v tunelu – platí pro prvních 6 měsíců v příštím roce. Od druhé poloviny roku se pak čas v tunelu počítá podle aktuálních pozic v Poháru konstruktérů.

Nově bude mít Red Bull k dispozici 63 %. Druhý tým (aktuálně Ferrari) bude mít k dispozici 75 %, třetí 80 % atd. Od července se pak může situace změnit. Red Bull přijde o 10 % nového limitu. Pokud by byl na konci června například druhý, byl by jeho limit 67,5 % apod. Trest platí po celý příští rok. 

„Správa rozpočtového stropu uznala, že Red Bull v průběhu celého procesu přezkumu jednal vstřícně a snažil se na požádání včas poskytnout další informace a důkazy a že se jedná o první rok plného uplatňování finančních předpisů, které představují velmi složitý soubor pravidel,“ uvedla FIA.

Podle správy neexistují důkazy, že by Red Bull jednal úmyslně nebo se snažil něco zatajit.

FIA rovněž vzala na vědomí argument společnosti Red Bull, že pokud by byla ve sledovaném období uplatněna příslušná daňová úleva, tým by překročil limit nákladů o 432 652 liber, což představuje 0,37 % celkového rozpočtu.

Red Bull přiznal, že uvedl špatně náklady ve 13 oblastech – mimo jiné šlo o příspěvky na sociální zabezpečení zaměstnanců, náklady na používání pohonných jednotek nebo administrativní chyba při výpočtu nákladů, které Red Bull přeúčtoval společnosti Red Bull Powertrains.

Další článek: Sportovní komisaři shledali protest Alpine jako nepřípustný. Tým podal žádost o přezkum

Témata článku: , ,