FIA založila horkou linku pro whistleblowery. Mohou nahlásit porušení pravidel

FIA vytvořila horkou linku pro whistleblowery. Budou moci nahlásit porušování pravidel.
FIA založila horkou linku pro whistleblowery. Mohou nahlásit porušení pravidel

FIA založila horkou linku, prostřednictvím které budou moci lidé anonymně nahlásit podezřelé chování. 

Mezi oblasti, na které se vztahuje horká linka, patří údajné porušení etických zásad FIA, včetně finančního pochybení, úplatkářství, korupce a podvodů; problémy související se sportovní integritou a manipulací soutěží, nebo údajné porušení antidopingových předpisů FIA.

Whistleblowing

(z angličtiny doslova hvízdání na píšťalku) je termín z přelomu 60. a 70. let 20. století, který M. P. Miceli a J. P. Near v roce 1985 definovali jako označení pro případy, kdy stávající nebo bývalý zaměstnanec nějaké organizace upozorní instituci nebo orgán oprávněný k prověření či zakročení na nelegitimní, neetické nebo nezákonné praktiky na pracovišti, které se dějí se souhlasem jeho nadřízených a jdou proti veřejnému zájmu či ohrožují veřejnost, přičemž některé verze definice jsou navíc omezeny podmínkou, že upozorňovatel jedná v dobré víře a nesleduje vlastní prospěch a že situaci nelze vyřešit interními mechanismy. Zdroj: Wikipedia

Online horká linka je k dispozici 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. „Každý ji může použít ke vznesení oprávněných, spolehlivých a zdokumentovaných obav z nesprávného jednání.“

Každý, kdo linku kontaktuje, musí mít ale pádné argumenty a důkazy a jednat v dobré víře. Pokud by jednal s úmyslem někoho poškodit, může se v krajním případě situace obrátit proti němu – mohl by čelit disciplinárnímu řízení, žalobě nebo dokonce trestnímu stíhání. Na druhou stranu FIA garantuje, že v rámci celého procesu zachová anonymitu oznamovatele.

Horká linka FIA je k dispozici na adrese https://fia-ethicsline.com/index.php

Foto: Getty Images / Lars Baron

Další článek: Změny u Astonu Martin: Andy Palmer končí, nahradí ho Tobias Moers z Mercedesu

10:36 | Podle Auto Hebdo u Renaultu končí šéf motorářů Rémi Taffin. U týmu pracuje 22 let.
3. srpna | Dan Ticktum už není vývojovým jezdcem Williamsu. Tým s ním ukončil spolupráci.
3. srpna | Ferrari oznámilo, že prohlídka vozu Charlese Leclera, do kterého narazil Lance Stroll, ukázala, že jeho motor je natolik vážně poškozen, že ho nebude možné opravit. Leclerca tak čekají penalizace.
3. srpna | Mladíci testují. Theo Pourchaire se ve středu sveze s vozem Alfy Romeo z roku 2018 v Maďarsku. Na trati nebude sám, probíhají tam testy 18palcových pneumatik. Oscar Piastri jezdí v Monze s vozem Renaultu ze stejného roku.