FIA zakáže kopírování vozů. Ferrari možná stáhne odvolání proti rozhodnutí ve věci Racing Pointu

FIA už má postup, jakým zakáže kopírování celých vozů nebo velkých částí vozu.
Foto: Getty Images 
FIA zakáže kopírování vozů. Ferrari možná stáhne odvolání proti rozhodnutí ve věci Racing Pointu | Foto: Getty Images

Racing Point okopíroval celý loňský Mercedes, což vyvolalo velké diskuse o tom, zda by něco takového mělo být ve formuli vůbec přípustné. Racing Point byl nakonec potrestán pouze za porušení sportovních pravidel v oblasti zadních brzdových kanálků.

K čemu slouží brzdové kanálky?

K čemu slouží brzdové kanálky?

Proti rozhodnutí se chtělo odvolat několik soupeřů a někteří odvolání skutečně podali. Postupně z toho ale vycouvali Williams, McLaren i Renault. Všem stačí ujištění FIA, že zakáže kopírování vozů. Podobně nyní mluví také Ferrari, které ale chce pravidla vidět a chce, aby byly schváleny.

„Jsme přesvědčeni, že Racing Point svou kopií jiného vozu porušil principy formule 1,“ uvedl v Monze Binotto. „Proto žádáme FIA, aby objasnila, co by mělo být v budoucnu povoleno. Pokud budeme s pravidly spokojeni, také stáhneme náš protest.“

Podle Auto Motor und Sport by se o pravidlech mohlo hlasovat už v Monze. FIA mimo jiné zakáže používání 3D kamer a skenerů, které lze použít pro skenování povrchů. 

Na požádání musí také týmy poskytnout FIA všechny dokumenty týkající se procesu návrhu od prvního řádku na papíře až po hotový výrobek. 

FIA si rovněž posvítí na to, zda nedochází k výměně informací mezi týmy o dílech, které si musí každý tým navrhnout sám (dnes tzv. listed parts).

Důležitá je také dělicí čára. Ta bude stanovena po GP Rakouska 2020. Racing Point si tak může současný vůz ponechat. 

Inspirování se nápady soupeře bude samozřejmě i nadále dovoleno. FIA chce omezit jen kopírování celých nebo téměř celých vozů.

Další článek: Na DTM mohou poprvé fanoušci, Kubicu trápí akcelerace

15:59 | Haas přestaví své jezdce pro rok 2021 před koncem sezóny. Podle Steinera maximálně za 2 týdny.
14:51 | Kvalifikace F2: Pole position (za které jsou v F2 body) získal Callum Illot. Schumacher 10., Cunoda 22., Lundgaard 9., Shwartzman 14.
14:09 | Binotto potvrdil, že Sainze nejspíše v lednu posadí do dva roky starého vozu. Racing Point podobný test s Vettelem nechystá. Szafnauer uvedl, že nemají možnost jezdit s dva roky starým vozem.
13:52 | Zatím stále oficiálně nevíme, kdy a kde proběhnou předsezónní testy. Vypadá to ale na na Bahrajn a to 5. až 7. března 2021.

GP Bahrajnu 2020

Pátek 27. listopadu 2020
1. trénink Hamilton (1:29.033)
2. trénink Hamilton (1:28.971)
Sobota 28. listopadu 2020
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 29. listopadu 2020
Závod 15.10