FIA zakázala speciální kvalifikační režimy motorů

Ještě před omezením foukání difuzorů přichází do formule 1 zákaz měnit nastavení motoru mezi kvalifikací a závodem. Zřejmým cílem je Red Bull.
FIA zakázala speciální kvalifikační režimy motorů

Mezinárodní automobilová federace rozhodla, že s okamžitou platností zakáže speciální mapy (nastavení) motorů pro kvalifikace. Zajistí to nepřímo tak, že zakázala měnit nastavení motoru mezi kvalifikací a závodem.

Toto opatření platí už pro nadcházející Grand Prix Evropy ve Valencii. Nejvíc se pravděpodobně dotkne Red Bullu, jenž má největší rozdíly mezi kvalifikačním a závodním výkonem. Bylo to přičítáno právě speciálnímu režimu motoru, který významně foukal difuzor výfukovými plyny a zvyšoval přítlak. Jelikož jsou ale takové režimy velmi náročné na mechaniku a spotřebu paliva, dají se použít jen krátkodobě v kvalifikacích. V závodech jsou používány mírnější verze.

Jestli tajemství kvalifikační dominance Red Bullu skutečně spočívá v této oblasti, ukáží příští závody. Opatření FIA znamená, že vůz musí na startovní rošt nastoupit se stejným nastavením motoru, jako použil v kvalifikaci. Během závodu ho pak měnit může, ale to by museli mechanici k vozu připojit počítač během zastávky v boxech, což se jeví nereálně.

Po Valencii pak vstoupí v platnost zákaz foukání difuzorů výfukovými plyny, když jezdec nešlape na plynový pedál. Může tedy dojít na slova šéfa Ferrari Stefana Domenicaliho o novém rozložení sil v šampionátu.

Další článek: Brawn: Je Schumacher rychlý jako dřív? Nevím, ale potřebuje lepší auto

17:09 | Hamilton dokončil testy 18palcových pneumatik. Odjel 130 kol. Zítra testy v Imole pokračují.
11:15 | Dnes a zítra pokračují testy 18palcových pneumatik. V Imole jezdí Mercedes. Za volantem je dnes Hamilton.
18. dubna | Incident mezi Bottasem a Russellem bez trestu. Podle nich Bottas držel linii, nechal místo na úrovni šířky vozu. Jednalo se s ohledem na podmínky o závodní incident.
18. dubna | Před sportovní komisaře jdou i Stroll a Gasly za incident ve 2. zatáčce 11. kola.

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod Verstappen