FIA zakázala speciální kvalifikační režimy motorů

Ještě před omezením foukání difuzorů přichází do formule 1 zákaz měnit nastavení motoru mezi kvalifikací a závodem. Zřejmým cílem je Red Bull.
FIA zakázala speciální kvalifikační režimy motorů

Mezinárodní automobilová federace rozhodla, že s okamžitou platností zakáže speciální mapy (nastavení) motorů pro kvalifikace. Zajistí to nepřímo tak, že zakázala měnit nastavení motoru mezi kvalifikací a závodem.

Toto opatření platí už pro nadcházející Grand Prix Evropy ve Valencii. Nejvíc se pravděpodobně dotkne Red Bullu, jenž má největší rozdíly mezi kvalifikačním a závodním výkonem. Bylo to přičítáno právě speciálnímu režimu motoru, který významně foukal difuzor výfukovými plyny a zvyšoval přítlak. Jelikož jsou ale takové režimy velmi náročné na mechaniku a spotřebu paliva, dají se použít jen krátkodobě v kvalifikacích. V závodech jsou používány mírnější verze.

Jestli tajemství kvalifikační dominance Red Bullu skutečně spočívá v této oblasti, ukáží příští závody. Opatření FIA znamená, že vůz musí na startovní rošt nastoupit se stejným nastavením motoru, jako použil v kvalifikaci. Během závodu ho pak měnit může, ale to by museli mechanici k vozu připojit počítač během zastávky v boxech, což se jeví nereálně.

Po Valencii pak vstoupí v platnost zákaz foukání difuzorů výfukovými plyny, když jezdec nešlape na plynový pedál. Může tedy dojít na slova šéfa Ferrari Stefana Domenicaliho o novém rozložení sil v šampionátu.

Další článek: Brawn: Je Schumacher rychlý jako dřív? Nevím, ale potřebuje lepší auto

20. září | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
20. září | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.
19. září | F1 má tento víkend volno, ale večer ve 21:00 se jede závod IndyCar na slavném okruhu Laguna Seca. Sledovat ho můžete prostřednictvím služby DAZN (stojí 39 Kč měsíčně).

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00