FIA zakázala pomocí pravidel kličkování na trati

Změny Sportovních pravidel pro sezónu 2011 přinášejí přesnější vymezení přípustného chování jezdců na trati. Divokým obranným manévrům by měl být konec.
FIA zakázala pomocí pravidel kličkování na trati

Jezdci formule 1 mají mezi sebou jisté dohody o přípustném chování při vzájemných soubojích. Přesto neustále vznikaly spory a dohody mezi jezdci stejně nebyly nijak vymahatelné. Jak se mají jezdci chovat na trati se ale teď stalo součástí Sportovních pravidel.

V článku 20 přibyly tři body. "Manévry, které můžou blokovat ostatní jezdce, jako jsou vícenásobná změna směru jízdy při bránění pozice, úmyslné opouštění trati nebo jakékoliv jiné abnormální změny směru jízdy, nejsou povolené," stojí nově v pravidlech.

Jezdci se dříve soustředili na řešení soubojů před zatáčkami, ale například letos v Šanghaji Lewis Hamilton kličkoval před Vitalijem Petrovem na rovince. Pravidla teď snadno umožní postih všech těchto manévrů.

FIA si také více posvítí na jiné zneužívání prostoru mimo trať. Notoricky je tím známá první zatáčka ve Spa, kde jezdci letos dostali zvláštní varování, ať se nesnaží si cestu po startu usnadnit výjezdem ven.

"Jezdci musí neustále využívat trať. Aby nebylo žádných pochyb, tak bílé čáry vymezující trať jsou její součástí, ale obrubníky ne. Jezdec opustí trať ve chvíli, kdy žádná část vozu nebude v kontaktu s tratí. Pokud vůz z jakéhokoliv důvodu opustí trať, jezdec se může vrátit. Ale může tak učinit pouze v případě, že je to bezpečné a že tím nezíská žádnou výhodu."

Důraz bude federace také klást na rychlé pouštění jezdců, kteří předjíždějí o kolo. Podle pravidel musí předjížděný jezdec pustit vůz za sebou "při první možné příležitosti". Pokud tak neučiní, ukážou mu traťoví komisaři modré vlajky. Za jejich ignorování si vyslouží trest od stewardů, jimž budou v příštím roce stejně jako letos pomáhat bývalí jezdci.

A nakonec FIA do pravidel také vložila v článku 23 bod, který jezdcům zakazuje předjíždění ve chvíli, kdy se řadí před červeným světlem na konci boxové uličky. Vozy musí vytvořit jasnou řadu a pořadí respektovat. Dříve občas docházelo k situacím, kdy se piloti postavili vedle sebe a bojovali o to, kdo bude dřív na trati, až se rozsvítí zelená. Tyto případy nastávaly nejen v trénincích a kvalifikacích, ale také při výjezdech safety caru během závodů.

Další článek: Povolení týmových příkazů pro Red Bull nic nemění

14:18 | Poznámky ředitele závodu v 11:51: Traťové limity v první a druhé zatáčce. Poznámky ředitele závodu v 13:49: ... a ještě 13, 14 a 15.
9:14 | Podle předpovědi počasí má být v Barceloně během víkendu lehce přes 20 stupňů, v neděli by mohlo pršet.
5. května | Podle italských médií Ferrari novou podlahu do Španělska nepřiveze. V Portugalsku testovaná podlaha měla být jen testovací pro potvrzení dalšího směru vývoje.
4. května | V Monaku nakonec budou i fanoušci. Kapacita bude omezena na 40 %, nutný je PCR test.

GP Španělska 2021

Pátek 7. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 8. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 9. května 2021
Závod 15.00