FIA WEC: Sebastian Buemi vybojoval vítězství pro Toyotu

Na britském Silverstonu dnes šestihodinovým závodem odstartovala nová sezóna světového vytrvalostního šampionátu sportovních automobilů (FIA WEC). V dramatickém závěru získal pro japonskou Toyotu vítězství švýcarský ex-pilot formule 1 Sebastian Buemi.

Prototypy Toyota na Silverstonu dominovaly třídě LMP 1 v průběhu celého závodního víkendu. Po třech volných trénincích zvítězil japonský tovární tým v i kvalifikaci, ve které získal double. Konkurenční Porsche na Silverstonu testovalo aerodynamický paket pro nízký přítlak, který využije v Le Mans a na Toyotu ztrácelo přes jednu sekundu na kolo.

V první polovině závodu potvrzovaly Toyoty dosavadní formu a o vedení bojovaly jen mezi sebou. Po třech hodinách však dění na Silverstonu začal komplikovat déšť, který vrátil do hry o vedení Porsche.

S deseti ex-piloty formule 1 odstartuje na Silverstonu nová sezóna FIA WEC

Po posledních zastávkách v boxech v šesté hodině závodu se ve vedení ocitl Brendon Hartley za volantem Porsche 919 Hybrid #2, kterého však rychle stahoval Sebastian Buemi s Toyotou #8. Švýcar novozélandského pilota Porsche nakonec dojel a pouhých deset minut před cílem závodu ho i předjel. Sebastian Buemi se svými parťáky Kazukim Nakajimou a Anthonym Davidsonem tak oslavil vítězství v prvním závodě této sezóny.

V kategorii LMP 2 se z vítězství radoval tým Jackie Chan DC Racing s vozem Oreca 07 Gibson #38 posádky Oliver Jarvis, Thomas Laurent, Ho-Pin Tung.

Napínavý byl závod ve třídě LMGTE – PRO, kde se nakonec z výhry radovali Pipo Derani, Harry Tincknell a Andy Priaulx, kteří se střídali za volantem Fordu GT #67. S patnáctisekundovou ztrátou na vítězný Ford #67 dokončilo tovární Ferrari 488 GTE #51.

Z vítězství ve třídě LMGTE – AM se radoval tým Clearwater Racing s vozem Ferrari 488 GTE #61 posádky Matt Griffin, Mok Weng Sun, Keite Sawa.