FIA vyšetřuje vlastního prezidenta. Bin Sulajim měl ovlivňovat výsledek závodu F1 | Foto: Getty Images / Mark Thompson

Foto: Getty Images / Mark Thompson

FIA vyšetřuje vlastního prezidenta. Bin Sulajim měl ovlivňovat výsledek závodu F1

Prezident FIA je vyšetřován kvůli údajnému ovlivňování výsledků závodu formule 1.

Informátor oznámil FIA, že Muhammad bin Sulajim údajně zasáhl, aby zrušil trest udělený Fernandu Alonsovi při Velké ceně Saúdské Arábie v roce 2023.

Podle BBC je tvrzení obsaženo ve zprávě pracovníka FIA pro dodržování pravidel, kterou předal etické komisi. Od loňského roku je členem Etické komise FIA také český advokát Radek Pokorný. Komise by měla vydat svou zprávu za několik týdnů. 

FIA a ani Bin Sulajim na dotazy BBC nereagovali.

Oznamovatel tvrdí, že prezident FIA zavolal viceprezidentovi FIA pro sport pro oblast Blízkého východu a severní Afriky, kterým byl předseda Bahrajnské motoristické federace Šejk Abdulláh bin Hamad bin Ísa Ál Chalífa.

V Saúdské Arábii byl na závodě v oficiální funkci a Bin Sulajim mu měl dát jasně najevo, že si myslí, že Alonsův trest by měl být zrušen.

Co se tehdy stalo? Alonso dostal nejdříve pětisekundovou penalizace za špatné postavení na startovním roštu. Penalizaci si odbyl během zastávky v boxech. Nejdříve ředitelství závodu předpokládalo, že řádně.

V posledním kole však stewardi obdrželi zprávu z ředitelství závodu (které dostalo zprávu z Dálkového operačního střediska ROC), že si Alonso penalizaci neodpykal řádně. Ředitelství závodu požádalo stewardy, aby věc prošetřili.

Jeden z mechaniků se zadním zvedákem (jsou tam dva – jeden náhradní) dotkl zadní části Alonsova vozu.

Alonso tak po závodě obdržel penalizaci 10 sekund. Na Russella měl náskok přes 5 sekund, a tak přišel o stupně vítězů. Aston Martin se ještě v Džiddě obrátil na sportovní komisaře s žádosti o přezkum. Ti nakonec penalizaci zrušili.

„Po přezkoumání nových důkazů jsme dospěli k závěru, že neexistuje žádná jasná dohoda, jak bylo stewardům dříve předloženo, na jejímž základě by bylo možné určit, že se strany dohodly, že dotyk zvedáku s vozem se rovná práci na voze,“ uvedli tehdy v zápise.

FIA později vydala směrnici, aby už k podobným nejasnostem v budoucnu nedošlo.

Doporučujeme

Články odjinud