FIA v příštím roce omezí přítlak a zakáže kopírování vozů

Mezinárodní automobilová federace chystá pro příští rok několik dalších změn pravidel.
Foto: Activepictures / Jiří Křenek
FIA v příštím roce omezí přítlak a zakáže kopírování vozů  | Foto: Activepictures / Jiří Křenek

Dopis týmům od generálního tajemníka FIA pro motorsport Petera Bayera vzbudil pozornost především kvůli zákazu kvalifikačních režimů od Belgie. Řešil ale i další věci.

FIA v příštím roce pravidly omezí přítlak. Důvod je jednoduchý. V příštím roce budou k dispozici stejné pneumatiky jako letos a vloni. Zatímco pneumatiky budou dva roky staré, vývoj vozů pokračuje, takže by to pneumatiky nemusely vydržet. Už dříve bylo oznámeno, že dojde k omezení vývoje v oblasti podlahy, což jsme rozebrali v samostatném článku.

Po defektech v prvním závodě v Silverstonu bude přítlak omezen dalšími restrikcemi.

Zákaz kopírování vozů

Kromě toho dojde k zákazu kopírování celých vozů. „S mnoha z vás plně souhlasíme, že to není směr, kterým chceme, aby se sport vydal,“ napsal Bayer.

„Dodatky k článku 22.3 technických pravidel pro rok 2021 budou výslovně bránit týmům v používání fotografií nebo jiných technik reverzního inženýrství ke kopírování velkých částí aut jiných týmů.“

Mediální přestřelka mezi Brownem a Szafnauerem pokračovala i v Barceloně

Mediální přestřelka mezi Brownem a Szafnauerem pokračovala i v Barceloně

V dopise je také uvedeno, že „návrhy z prvního závodu 2020 mohou stále tvořit legitimní základ pro další vývoj v roce 2021“. Racing Point tak nebude muset pro příští rok postavit zcela nový vůz. 

Zmíněný článek 22.3 je zcela nový. Právě do něj se ze sportovních pravidel (článek 6) přesune problematika „listed parts“, tedy díly, které si musí každý tým navrhnout a vyrobit sám. Pravidla zavedou ale i další skupiny dílů. 

Pro změny pravidel v této fázi roku by bylo normálně potřeba souhlasu všech týmů. Od příštího roku ale bude platit nová Concordská dohoda, kterou týmy podepíší v nejbližších dnech a která moc týmů částečně omezuje. Podpisu dohody nebyl příliš nakloněn Mercedes, který ji označil ze svého pohledu za nevýhodnou, ale i tam už zřejmě došlo k posunu.

Další článek: Sledujte živě: Sezona DTM pokračuje na Lausitzringu, Kubica bojuje o první body

15:46 | Romain Grosjean by mohl letos závodit v IndyCar. Je spojován s týmem Dale Coyne Racing
15:37 | Zatímco Leclerc je v karanténě, Sainz je v Maranellu. Poprvé usedne do simulátoru Ferrari.
9:20 | Junioři Red Bullu Jüri Vips a Liam Lawson budou ve formuli 2 jezdit za tým Hitech. Ve formuli 3 pak budou za stejný tým jezdit další junioři Red Bullu Jak Crawford Ajumu Isawa.
14. ledna | Kevin Magnussen se stal otcem, narodila se mu dcera Laura.