FIA upravila pravidla pro dvojité žluté vlajky během VSC a SC | Foto: Getty Images / Mark Thompson

Foto: Getty Images / Mark Thompson

FIA upravila pravidla pro dvojité žluté vlajky během VSC a SC

Už od Velké ceny Monaka budou muset jezdci dodržovat přísnější pravidla, pokud budou projíždět v úseku, kde vlají dvojité žluté vlajky. Platit to ale bude jen při aktivaci safety caru nebo virtuálního safety caru.

Dvojitá žlutá vlajka znamená, že na trati je odstavený vůz, trosky nebo se tam pohybují traťoví maršálové. 

Podle Mezinárodního sportovního řádu mají jezdci v úseku, kde vlají dvojité žluté, výrazně snižit rychlost, nepředjíždět a být připraveni změnit směr jízdy nebo zastavit. Časy na kolo v kvalifikaci jsou při dvojité žluté zrušeny, aby se jezdci odradili od riskování.

Během safety caru nebo virtuálního safety caru je trochu větší prostor pro ignorování dvojitých žlutých vlajek. Jezdec totiž musí dodržovat časové delty, které vidí na volantu. Může se stát, že v úseku trati, kde je odstavený vůz nebo maršálové, jezdec jede rychleji, aby získal zpět ztracený čas.

Od nynějška však budou jezdci nuceni dodržovat stanovený rychlostní limit právě v oblasti s dvojitou žlutou vlajkou.

Technický ředitel FIA Tim Goss věří, že zavedení specifického rychlostního limitu pomůže jezdcům a zvýší bezpečnost pracovníků na trati.

„Chceme poskytnout jezdcům nástroj, který jim pomůže při incidentech a učiní závody ještě bezpečnějšími,“ řekl. 

„Několik let používáme u safety caru a virtuálního safety caru delta časy (...), takže když se objeví fyzický nebo virtuální safety car, jezdci jsou o tomto delta čase informováni na displeji přístrojové desky a rádiovými tóny a musí udržovat kladnou hodnotu, což znamená, že jsou pomalejší než referenční čas pro dané kolo.“

„Existují však případy, kdy vozy mohou oprávněně dočasně zvýšit svou rychlost, aby získaly zpět čas, který ztratily vzhledem k tomuto referenčnímu času.“

„Nyní chceme rozšířit používání konceptu delta času, abychom zajistili, že vozy budou striktně zpomaleny na požadovaný delta čas, když jsou vyvěšeny dvojitě žluté vlajky pod virtuálním safety carem nebo safety carem, takže zavádíme speciální referenční rychlostní limit v oblasti, kde jsou tyto vlajky vyvěšeny.“

Jezdci budou na zónu s dvojitou žlutou vlajkou upozorněni vizuálně i zvukově, takže by je neměla zaskočit nutnost dalšího zpomalení. Požadavky na deltu se na začátku zóny s dvojitou žlutou vlajkou vrátí na nulu.

Doporučujeme

Články odjinud