FIA udělila homologaci nové biometrické vestě

Italský výrobce vybavení pro motorsport Marelli a OMP Racing obdržely homologaci Mezinárodní automobilové federace (FIA) na vestu s materiálem zpomalujícím hoření, která v sobě má integrovaný systém pro měření životně důležitých parametrů pilota.
FIA udělila homologaci nové biometrické vestě

Výsledkem společného projektu obou firem je VISM, neboli Vital Signs Monitor (monitor životně důležitých parametrů). Jde o další krok, kterým se společnosti na výrobu závodního oblečení snaží měřit biometrická data. Od roku 2018 se ve formuli 1 již používají biometrické rukavice.

Záměrem je poskytnout v reálném čase možnost měřit životní funkce pilota. Tým v boxech může také prostřednictvím senzorů, které měří srdeční tep a dýchání, sledovat úroveň jezdcova stresu a únavy.

Historie bezpečnostních opatření ve F1: Safety car, HANS nebo svatozář

Historie bezpečnostních opatření ve F1: Safety car, HANS nebo svatozář

Výrobci uvádí, že oblečení „má tři hlavní oblasti využití: sledování výkonnosti, sběr dat pro trénink a bezpečnost. To vše díky neustálému sledování životně důležitých parametrů ve všech různých situacích, se kterými se během závodění pilot setkává.“

Zvláštní pozornost se přitom přikládala zajištění soukromí v souvislosti se shromažďováním údajů.

„VISM je nástroj pro profesionální piloty ke sledování biometrických dat. Je navržen, aby přímo spolupracoval se systémy sběru dat a telemetrickými systémy závodního vozu. Zahrnuje komplexní ochranu citlivých údajů, což uživateli poskytuje plnou kontrolu nad jeho používáním,“ říká výkonný ředitel Marelli Motorsport Riccardo de Filippi.

„Věříme, že jde o významný krok vpřed ve vývoji bezpečnostních systémů stejně jako v aktivní pomoci řidičům pro běžný silniční provoz,“ dodal de Filippi.

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Virtuální závody během karantény sblížily mladé jezdce, myslí si Russell

21:30 | Fast Friday je v Indianapolis skutečně fast.. Marco Andretti zajel nejrychlejší kolo od roku 1996: 233,491 mph (375,767 km/h). Alonso zatím na konci pořadí.
17:32 | Carlos Sainz uvedl, že i po změně šasi a chladícího systému se jeho vůz přehřívá.
17:16 | U Racing Pointu si myslí, že se Sergio Pérez nakazil koronavirem od svého soukromého kuchaře, kterého si najal, aby nemusel chodit do restaurací, kde by se mohl nakazit.
14:42 | Fernando Alonso dokáže zajet do boxů i pozadu.... odkaz

GP Španělska 2020

Pátek 14. srpna 2020
1. trénink Bottas (1:16.785)
2. trénink Hamilton (1:16.883)
Sobota 15. srpna 2020
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 16. srpna 2020
Závod 15.10