FIA: Účinnost režimu Override bude podobná jako u současného DRS | Foto: Getty Images / Rudy Carezzevoli

Foto: Getty Images / Rudy Carezzevoli

FIA: Účinnost režimu Override bude podobná jako u současného DRS

Systém DRS v roce 2026 vystřídá režim Override.

Systém DRS (Drag Reduction System) byl v F1 uveden v roce 2011 s cílem zjednodušit předjíždění. Existence tohoto systému, jenž spočívá ve snížení aerodynamického odporu u vozu jezdce, který se snaží předjet svého soupeře, v F1 však skončí na konci sezony 2025.

Neznamená to však, že jezdci od ročníku 2026 nebudou mít žádného pomocníka pro předjíždění. DRS totiž nahradí režim Override, který nebude založen na změně krátkodobého nastavení zadního křídla, ale na zvýšení výkonu pohonné jednotky závodníka, který bude v určitém bodě na okruhu v dostatečném odstupu od jezdce před ním.

Na to, jak bude nový režim reálně fungovat v praxi, si ještě musíme dva roky počkat. Podle ředitele FIA pro oblast monopostů však bude účinnost módu Override srovnatelná s DRS.

„Velmi podobného efektu, jako je tomu s DRS, dosáhneme pomocí elektrické části motoru," uvedl Tombazis pro oficiální web F1.

„Vůz, který bude do jedné sekundy rozestupu od vozu před ním, bude mít o něco více energie na rekuperaci a také budou moci využít o něco více výkonu na rovinkách. Věříme, že tento efekt je velmi, velmi srovnatelný s DRS,“ dodal zástupce FIA.

Doporučujeme

Články odjinud