FIA týmům neustoupila, za rozpočtovým stropem si stojí

Krize ve formuli 1 se přiostřuje.

Týmy se dnes sešly s Maxem Mosleym a Berniem Ecclestonem v Londýně, aby jednaly o rozpočtovém stropu, který má v příštím roce zavést do formule 1 dvojí technická pravidla. FIA však neustoupila a nechce nic měnit na rozhodnutích Světové rady, ani posunout datum, do kterého musí týmy podat závazné přihlášky do příštího ročníku.

"Bylo to celkem přátelské jednání, ale nakonec se stalo jen to, že týmy odešly, aby zjistily, jestli dokáží přijít s něčím lepším, než je rozpočtový strop," řekl Max Mosley.

"Vysvětlili jsme, že nemůžeme posunout datum pro zápis (29. května), protože už bylo vše zveřejněno. A nemůžeme znevýhodnit potenciální nové týmy, které přijdou. Ale jsme připraveni si vyslechnout vše, co budou chtít říct."

"Zatím jsou pravidla taková, jaká byla zveřejněna. Vysvětlili jsme, že chceme, aby všichni závodili podle stejných pravidel. Vysvětlili jsme, že chceme, aby se všechny týmy podřídily rozpočtovému stropu a to také budou nyní zvažovat."

Prezident FIA stále nechápe, proč některé stáje nechtějí fungovat s omezenými výdaji. Přineslo by to podle něj postupné uvolňování technických regulí. Mosley říká, že existují dvě možnosti: buď budou omezené finance a volný technický vývoj nebo opačně.

Oba týmy Red Bullu, Ferrari, Toyota a Renault však pohrozily, že pokud budou platit pravidla, která týmům s dobrovolným rozpočtovým stropem zaručí větší technickou volnost při vývoji, nepodají přihlášky do šampionátu 2010. Podle Maxe Mosleyho se v tomto ohledu nic nezměnilo.

Během jednání se také hovořilo o nové Concordské dohodě, ale ani v této oblasti nedošlo k posunu. FIA týmům nabídla, že znovu podepíše na pět let poslední dohodu, jejíž platnost vypršela na konci roku 2007, ale kvůli nevyřešené obchodní stránce mezi týmy a Ecclestonem to není možné.

Další článek: McLaren nasadí KERS i v Monaku

17:05 | Matteo Nannini to letos zkoušel ve F3 i F2 současně. V Monaku a Baku ho ale ve voze HWA nahradí testovací jezdec Williamsu Jack Aitken.
11:45 | Turecko zpět ve hře? Místní věří, že by mohli mít šanci po Monze místo Singapuru nebo Japonska. Úplně nereálné to není. Singapur zrušil Světové ekonomické fórum plánované na srpen. Novinář Joe Saward píše, že místní moc nevěří, že se tam letos pojede závod F1.
17. května | Kvůli změnám v kalendáři F1 se start sezóny W Series přesouvá z Francie do Rakouska (Grand Prix Štýrska).
15. května | Romain Grosjean získal v IndyCar své první pole position.

GP Monaka 2021

Čtvrtek 20. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 22. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 23. května 2021
Závod 15.00