FIA se chystá zkrátit lhůtu pro žádosti o přezkum sporných situací | Foto: Getty Images

Foto: Getty Images

FIA se chystá zkrátit lhůtu pro žádosti o přezkum sporných situací

V současné době platí, že týmy mají 14 dní od konce závodu na to, aby požádaly FIA o přezkum situací, ke kterým podle nich nepřistoupili sportovní komisaři správně.

V letošní sezoně jsme již byli svědky hned čtyř případů, kdy bylo některému z týmů vyhověno v případě žádosti o přezkum situace, kterou podle nich sportovní komisaři neposoudili správně. Konkrétně se jednalo o Ferrari (v Austrálii), Aston Martin (v Saúdské Arábii), McLaren (v Rakousku) a naposledy o Haas, který rozporoval výsledky GP USA.

Pouze v případě žádosti Astonu Martin však došlo ke změně výsledků, díky čemuž získal Fernando Alonso zpět třetí místo.

Stáje mohou být v takových případech úspěšné pouze tehdy, když Mezinárodní automobilovou federací přesvědčí o tom, že se objevily nové skutečnosti či důkazy, které při původním rozhodování v rámci konkrétní velké ceny neměli sportovní komisaři k dispozici. 

Pravidla nyní hovoří o tom, že týmy mají 14 dní od daného závodu na to, aby o přezkum rozhodnutí sportovních komisařů požádaly. FIA pak ještě posuzuje, zda je tato žádost relevantní.

Autosport nyní přišel s informací, že se FIA chystá celý proces žádostí o přezkum sporných situací zpřísnit. Nově by se měla zkrátit lhůta na podání protestu ze 14 dní na 96 hodin s tím, že v mimořádných případech by mohla být prodloužena až na 120 hodin.

Britský magazín rovněž píše, že stáje při podání žádosti budou muset zaplatit poplatek ve výši 6 000 eur. Ten však bude týmům vrácen, pokud právo na přezkum získají.

Doporučujeme

Články odjinud