FIA schválila týmům „drážky podlahy“

Ve snaze ulevit týmům schválila FIA drobné změny pravidel.
Foto: Activepictures / Jiří Křenek
FIA schválila týmům „drážky podlahy“ | Foto: Activepictures / Jiří Křenek

První změnu jsme už avizovali. FIA navýšila minimální hmotnost vozu o 3 kg na 798 kg. 

Mnoho týmů minimální hmotnost překročilo. Podle spekulací někteří dokonce dvouciferně. Vyšší hmotnost samozřejmě znamená i pomalejší čas na kolo – řádově to mohou být i větší desetiny sekundy. Pokud má někdo hmotnost pod novým limitem, musí použít závaží, kterým ale může zlepšit vyvážení vozu.

Druhou novinkou je zavedení „držáku podlahy“ (viz úvodní obrázek). Jedná se o jedno z řešení poskakování, které jsme viděli v testech.

Podle týmů totiž poskakování umocňuje příliš velké prohnutí podlahy, které poskytuje další přítlak a tlačí vůz k zemi. 

Držák (nebo přesněji vzpěra) může tým použit jen v jednom kusu z každé strany. V pravidlech je také definováno, že musí mít kruhový průřez o průměru maximálně 5 mm s výjimkou minimálních detailů na vnitřních a vnějších upevňovacích bodech nebo pro účely seřízení.

Klepněte pro větší obrázek

Poskakování

Přízemní efekt (z angl. ground effect) u vozů vyjadřuje jev, při kterém, když se křídlo nebo podlaha pohybuje blízko u země, vzduch tekoucí úzkou mezerou mezi jejich spodní stranou a zemí proudí rychleji, statický tlak na spodní straně karoserie se snižuje a tím pádem narůstá celková přítlačná síla. Čím je vzdálenost od země nižší, tím více přítlaku vzniká. Samozřejmě vzdálenost od země nesmí být příliš nízká – tehdy se už proudění vzduchu naopak zpomalí až zastaví a generovaný přítlak rapidně klesne.

Další článek: Na Sebringu startuje nová sezona WEC, Toyoty propadly v kvalifikaci

18:42 | Zraněného Ralpha Boschunga nahradí v týmu Campos ve F2 tento víkend 31letý bývalý pilot F1 Roberto Merhi. V sérii jel naposledy v roce 2018.
18:36 | Vips podle Red Bullu stále zůstává mezi juniorskými jezdci týmu. Ukončení spolupráce se týkalo jen jeho role rezervního a testovacího jezdce.
10:51 | Leclerc a Binotto byli včera večer spatřeni při odchodu z restaurace v Monaku. Že by šéf přijel uklidnit Leclerca domů po dalším "selhání" týmu?
5. července | F1 chystá putovní výstavu. Podrobnosti chce uveřejnit na podzim.

GP Rakouska 2022

Pátek 8. července 2022
1. trénink 13.30–14.30
Kvalifikace 17.00–18.00
Sobota 9. července 2022
2. trénink 12.30–13.30
Sprint 16.30
Neděle 10. července 2022
Závod 15.00