FIA schválila nový bodovací systém

Bodovat bude prvních deset jezdců.
Světová rada motorsportu FIA dnes schválila s definitivní platností nový bodovací systém. Návrh nejdříve prošel včera Komisí formule 1 a dnešní rozhodnutím se stává součástí pravidel pro sezónu 2010.

Z důvodu většího počtu týmů a vozů obdrží body deset prvních jezdců v cíli, namísto dosavadních osmi. Navzdory předchozím snahám Bernieho Ecclestona a FOTA nedochází k většímu zvýhodnění vítěze závodu, mezi prvními čtyřmi místy je rozdíl vždy pěti bodů.

Jezdcům budou přidělovány body takto:
1. 25 bodů
2. 20 bodů
3. 15 bodů
4. 10 bodů
5. 8 bodů
6. 6 bodů
7. 5 bodů
8. 3 body
9. 2 body
10. 1 bod

Pokud se všem přihlášeným týmům podaří dotáhnout přípravy do úspěšného konce a nedojde ke změně pravidel, závodit bude v příští sezóně 13 stájí a 26 vozů.

Bernie Ecclestone se původně snažil prosadit medailový systém, v kterém by o mistru světa rozhodoval počet vítězství v závodech. Asociace týmů formule 1 chtěla o šampiónovi rozhodovat i nadále pomocí bodů, ale na přání fanoušků navrhla zvýhodnit vítěze Grand Prix podle bodové šablony 12-9-7-5-4-3-2-1. Ani jeden návrh si ale cestu do pravidel nenašel.
Další článek: Renault F1 změní majitele, ale závodit bude pod stejným názvem

18:05 | Aktualizace: Alonso se nezúčastní prezentace (otázek a odpovědí médiím) při prezentaci vozu Alpine kvůli cestovním omezením.
17:44 | Na Eurosportu 2 začíná první letošní závod formule E.
17:07 | Fernando Alonso se nezúčastní prezentace Alpine a navazujících rozhovorů. Alpine píše o hygienických důvodech. Není zřejmé, zda jde o cestovní restrikce nebo to souvisí s jeho nedávnou nehodou.
11:50 | Pirelli bude sponzorem závodu v Imole. Celý název závodu tak bude: Formula 1 Pirelli Gran Premio del Made in Italy e dell’Emilia Romagna